W ramach najnowszego projektu pilotażowego Mississaugi, od 1 maja najmłodsi mieszkańcy miasta przez rok będą mogli jeździć komunikacją miejską za darmo. Zwolnione z opłaty za przejazd będą dzieci w wieku od 6 do 12 lat, które będą jeździć autobusami MiWay z kartą Presto.

Obecnie dzieci w tym wieku płacą 4 dolary w przypadku płatności gotówką lub 1,75 dol. z kartą Presto. Młodsze jeżdżą bezpłatnie.

Zmiana czeka też seniorów. Biletów za 1 dolara dla seniora powyżej 65 roku życia będzie można używać przez całą dobę we wszystkie dni.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W przypadku seniorów do 1 maja bilety za 1 dolara obowiązywały tylko w dni powszednie w godzinach od 8:30 rano do 3:30 po południu i po 7 wieczorem oraz w weekendy i święta. W pozostalym czasie seniorzy płacili 4 dol. gotówką lub 2,10 dol. z kartą Presto.

Projekt pilotażowy Mississaugi i MiWay potrwa rok i ma na celu zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Jego wyniki będą też miały wpływ na decyzje miasta dotyczące dalszego rozwoju transportu publicznego. Urzędnicy zajmujący się transportem mówią, że po prawie trzech latach drastycznego spadku liczby pasażerów w autobusach komunikacji miejskiej, w ostatnich miesiącach widać powrót do sytuacji sprzed pandemii.

1 maja wchodzą w życie również następujące zmiany: 1. wszyscy pasażerowie z kartą Presto po zapłaceniu za 11 przejazdów w ciągu tygodnia kalendarzowego będą mogli pojechać za darmo. Do tej pory było to 12 przejazdów; 2. podwyżki cen biletów – pierwsze od początku pandemii. Cena biletu dla osoby dorosłej wzrasta o 10 centów do 3,20 dol., a dla młodzieży również o 10 centów, do 2,45 dol.

Urzędnicy ratusza szacują, że program pilotażowy będzie kosztował miasto 4,2 mld dol. utraconych dochodów.