Bank przewidywał już we wrześniu 5-procentowy spadek cen, ale obecnie skorygował swoją prognozę, podwajając tę liczbę, częściowo ze względu na „większe niż oczekiwano rozluźnienie” na rynkach mieszkaniowych w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej.

W raporcie zauważono, że nawet 10-procentowy spadek cen mieszkań nadal oznaczałby, że są one o 15 procent wyższe niż przed pandemią.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Nieruchomości (CREA) twierdzi, na podstawie statystyk z października, że sprzedaż mieszkań nadal spada . „W październiku krajowa sprzedaż domów spadła o 5,6 procent miesiąc do miesiąca” – podała CREA . „Znaczny spadek był wynikiem mniejszej sprzedaży na większości największych rynków Kanady”.

CREA podała, że ​​rzeczywista średnia krajowa cena domu w październiku wyniosła 656 625 dolarów, co oznacza wzrost o 1,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Tak naprawdę wszystko będzie zależeć od tego, czy Bank of Canada będzie musiał ponownie podnieść stopy procentowe, czy też będzie to kwestia tego, jak szybko bank dokona pierwszej obniżki”

Oczekuje się, że Bank of Canada ogłosi wysokość stóp procentowych 6 grudnia.

Podczas ostatniego ogłoszenia w październiku zdecydował się utrzymać stopę procentową na poziomie 5 procent. Stwierdził jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba, ponownie podniesie stopy procentowe, aby obniżyć inflację.