Ontario jest jak dotąd zobowiązane do wypłaty ponad 6 miliardów dolarów dla pracowników sektora publicznego w wyniku uznanego przez sąd za niekonstytucyjny przepisu rządu prowincji dotyczącego ograniczenia płac.

Ustawa 124 ograniczała podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego do jednego procenta rocznie przez trzy lata, ale po tym, jak Sąd Apelacyjny dla Ontario orzekł, że jest to niezgodne z konstytucją, rząd ją uchylił.

Odkąd w 2022 r. sąd niższej instancji po raz pierwszy uznał ustawę za niekonstytucyjną, związki zawodowe z tzw. klauzulami reopener w swoich umowach domagają się podwyżek wynagrodzeń z mocą wsteczną powyżej jednego procenta rocznie i w większości przypadków otrzymują znacznie wyższe kwoty.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wysocy rangą urzędnicy państwowi, którzy nie są upoważnieni do publicznego wypowiadania się na temat kosztów, potwierdzili w rozmowie z The Canadian Press, że dotychczasowe wypłaty łącznie wynoszą 6 000 800 000 dolarów.

Urzędnik ds. odpowiedzialności finansowej prowincji podkreślił w raporcie na początku tego miesiąca, że rekompensaty – głównie w sektorach zdrowia i edukacji – za ustawę znaną jako Bill 124 spowodowały, że rząd wydał w tym roku miliardy więcej niż planował.

Potwierdzenie dotychczasowych kosztów płatności pojawia się w momencie, gdy za niecałe dwa tygodnie minister finansów Peter Bethlenfalvy ma przedstawić przyszłoroczny budżet

W ostatniej aktualizacji fiskalnej ministra przed budżetem,  przewidywano, że Ontario zakończy ten rok z deficytem w wysokości 4,5 miliarda dolarów, czyli większym niż 1,3 miliarda dolarów, które prognozował  zeszłoroczny wiosenny budżet.

Prowincja wykorzystała to,  fundusz awaryjny, aby zrekompensować niektóre ze zwiększonych kosztów odszkodowań.

Podwyżki płac w celu zrekompensowania pracownikom sektora publicznego za ustawy 124 mogą kosztować rząd ponad 13 miliardów dolarów.

Odkąd prawo zostało po raz pierwszy uznane za niezgodne z konstytucją przez sąd niższej instancji, arbitrzy przyznali dodatkowe wynagrodzenie z mocą wsteczną kilku grupom pracowników publicznych, w tym nauczycielom, pielęgniarkom, innym pracownikom szpitali, urzędnikom publicznym, pracownikom Public Health Ontario, ratownikom medycznym lotniczego pogotowia ratunkowego ORNGE i wykładowcom uczelni.

Pracownicy Liquor Control Board of Ontario są jednymi z ostatnich, którym przyznano zaległe wynagrodzenie. Arbiter przyznał im dodatkowe 6,5 proc. w ciągu trzech lat ich ostatniego kontraktu, ogłosił w tym tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Służby Publicznej w Ontario.