Mieszkańcy kompleksu apartamentowego typu condominium w dzielnicy Katimavik w Kanacie zostali zaskoczeni przez gigantyczny rachunek za naprawy.

W marcu 40 właścicieli mieszkań przy Stratas Court w pobliżu Eagleson Road dowiedziało się, że naprawy balustrad i cieknących szklanych solariów w 40-letnim kompleksie będą ich kosztować łącznie 600 000 dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Właściciele, choć ostrzegani we wrześniu ubiegłego roku, że zbliża się specjalna podwyżka, twierdzą, że  dopiero trzy miesiące temu dowiedzieli się o wysokości kwoty i teraz mają niecałe trzy tygodnie na spłatę swojej części. „Szczerze mówiąc, byłam w szoku. Popłynęły łzy” – powiedziała emerytowana Lynn Braun, która zaledwie rok temu kupiła mieszkanie.

Braun mieszkała tam zaledwie dziewięć miesięcy, kiedy otrzymała list od Carleton Condominium Corporation 281 (CCC281) informujący ją, że jej udział w specjalnej wycenie wynosi 13 000 dolarów. Pięć trzypiętrowych ceglanych budynków przy Stratas Court powstało w latach 80-tych. Trzydzieści z 40 mieszkań wyposażonych jest w przeszklony taras. Analiza przeprowadzona w zeszłym roku, mająca na celu sprawdzenie, czy korporacja mieszkaniowa posiada wystarczającą ilość gotówki w swoich rezerwach, zaleciło zbadanie i naprawienie przyczyny  przecieków w solariach.

W marcowym piśmie do właścicieli od Sentinel Management, zarządcy nieruchomości zatrudnionego przez korporację mieszkaniową, wezwano do zgromadzenia 600 000 dolarów do 30 czerwca. Kwota, którą każdy właściciel jest winien, zależy od wielkości jego mieszkania, jeśli nie uiści kwoty korporacja mieszkaniowa natychmiast ustanowi zastaw na  nieruchomości.

CCC281  potrzebuje całej kwoty do końca miesiąca, aby wykonawcy mogli zostać zatrudnieni na czas przed sezonem budowlanym, zanim koszty wzrosną jeszcze bardziej.

W Ontario korporacje zajmujące się wynajmem mieszkań mają obowiązek przeprowadzić badanie funduszy rezerwowych w ciągu pierwszego roku od rejestracji – a następnie co najmniej co trzy lata – w celu ustalenia, czy dysponują wystarczającą ilością gotówki na pokrycie zbliżających się wydatków na naprawy i konserwację.

Rod Escayola, prawnik specjalizujący się w prawie dotyczącym nieruchomości mieszkaniowych,   przestrzegł kupujących mieszkania, aby zawsze starali się o „zaświadczenie o statusie” – by uzyskać najnowszy obraz kondycji finansowej korporacji mieszkaniowej.

za cbc