Minister środowiska Alberty, Jason Nixon, mówi, że nastoletnia aktywistka Greta Thunberg nie rozumie Alberty. Minister zasygnalizował, że rząd nie będzie przed nią rozwijał czerwonego dywanu i witał ją z otwartymi ramionami, jeśli przyjedzie do prowincji. Wyjaśnił, że Thunberg nie kontaktowała się z rządem i rząd też nie ma zamiaru się z nią kontaktować.

Minister jednocześnie wyraził nadzieję, że jeśli Thunberg przyjedzie do Alberty, znajdzie czas, by porozmawiać z przedstawicielami tutejszego przemysłu, którzy robią wszystko, by produkować ropę i gaz w sposób etyczny i możliwie jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Thunberg powinna zrozumieć, że Alberta musi być aktywnym partnerem w realizacji jakiejkolwiek strategii klimatycznej.

Thunberg ogłosiła w sobotę na twitterze swój zamiar udania się do Alberty. Również na twitterze odpowiedział jej burmistrz Edmonton, Don Iveson, który zaprosił ją do ratusza, aby porozmawiać z nią o projektach przyjaznych dla środowiska, nad którymi pracuje miasto.