Wexit Alberta złożyło w poniedziałek wniosek do Elections Canada o utworzenie federalnej partii politycznej. Agencja wyborcza rozpoczęła proces weryfikacji.

Na czele ugrupowania stoi Peter Downing z Alberty. Wexit Alberta chce być dla zachodniej Kanady tym, czym Bloc Québécois dla Quebecu. Downing startował w wyborach federalnych w 2015 roku, był kandydatem Christian Heritage Party. Potem był zaangażowany w działania federalnej partii konserwatywnej, a także był menedżerem kampanii Wildrose Party. Zanim zaangażował się w politykę pracował w RCMP. Podobno był zawieszony w obowiązkach z powodu zastraszania byłej żony, chociaż teraz temu zaprzecza.

Ogłaszając na fejsbuku złożenie aplikacji do Elections Canada Downing napisał, że premier Jason Kenney powinien zostać pierwszym prezydentem Alberty. Kenney w odpowiedzi nazwał odłączenie od reszty kraju irracjonalnym.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na stronie Wexit Alberta można kupić czapeczki bejsbolowe z hasłami “The West wants out” i “We the West”.

Aby partia została oficjalnie zarejestrowana, mogła wystawiać darczyńcom zaświadczenia do zwrotu podatku i wystawiać swoich kandydatów w wyborach musi m.in.: wybrać nazwę, logo i określić swój główny cel, przedstawić listę 250 osób (nazwiska, adresy i podpisy) uprawnionych do głosowania, które są jej członkami, oraz kopię rezolucji ogłaszającej wybór lidera. Po tym partia musi wystawić swojego kandydata w wyborach lub wyborach uzupełniających.