Wracając w naszych wspomnieniach do odległej młodości, trudno zapomnieć o starych, zakurzonych już dziś kartkach z pamiętnika, gdzie najczęściej już dawno zapomniani przyjaciele z dzieciństwa, najbliżsi, a nawet nauczyciele starali się literackim, czy wesołym wpisem pozostać na długie lata w naszej pamięci. Niejeden z nas przechowuje go do dziś w tajemnicy, gdzieś w zakamarkach przepastnych szaf czy głębokich szufladach, ten namacalny dowód naszych dawnych przyjaźni, sympatii czy młodzieńczej miłości.

Stary pamiętnik!

“Każdy z nas swoją historię ma, pisze swą przyszłość co dnia”, jak śpiewał Ryszard Światowiec w niedzielę 17 – tego listopada w kolejnym musical – żart Formacji Biesiadnej Art Bis pod tytułem “Złap szczęście za ogon”. Tradycyjnie już odbył się on w Centrum Jana Pawła II w Mississauga.

Już na wstępie duże wrażenie zrobiła scenografia (przygotowana przez Barbarę Smagała, Zofię Wiącek i Elżbietę Madej), gdzie wysoko ponad sceną, z rozpostartymi skrzydłami unosił się piękny ptak czuwajacy nad całością koncertu. A było na co popatrzeć. Melancholijne, tkliwe, skoczne i radosne pieśni jakie zaprezentowali w pierwszej części soliści rozpoczęła Lila Bizoń w piosence Anny German “Człowieczy los”. Co za cudowny głos i doskonałe wykonanie tej jakże trudnej piosenki.

Następnie debiutujący w Art Bis Krzysztof Wspaniały zaśpiewał “Uśmiechnij się do świata”, a kolejny z wykonawców Ryszard Światowiec wczuł się w styl z dzikiego zachodu śpiewając “Ta szalona Karolina”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Powracająca na scenę Barbara Łącz pokazała doskonały kunszt muzyczny w piosence “Nie zakocham się”. Na ten taneczny debiut czekano z niecierpliwością.

Regina i Ryszard Światowiec wraz z Mateuszem Ziomkiem wykonali walca w piosence Anny Jantar “Przetańczyć z tobą chcę całą noc”. Piękne i nostalgiczne jego wykonanie w pełni nawiązały do słów piosenki.

Po raz kolejny Regina Światowiec pokazała w piosence “Kopciuszek”, że można w sposób doskonały połączyć śpiew i taniec. Tak wdzięcznie poruszającej się na scenie solistki dawno już nie widzieliśmy. Wszystko to przeplatane było duża dozą humoru i dobrego tekstu, jak telefon na policję Barbary Smagała.

Wystąpił także dziecięcy zespół Bravo w radosnych i skocznych piosenkach, a także duety Lili Bizoń z Barbarą Łącz, Ryszarda i Reginy Światowiec, oraz debiutująca grupa Wspaniały Krzyżak, czyli Krzysztof Wspaniały, Czesław Krzyżak oraz Barbara Łącz.

Druga odsłona to piękne piosenki i taniec, w wykonaniu całego zespołu Art Bis, które porwały widownie. Tempem i kolorystyką sprawiły, że czas dla oglądających zatrzymał się w miejscu. Były też teksty, które chwytały za serce. Tradycyjnie na końcu koncertu odśpiewano hymn grupy “Niech żyją nam Polacy za granicą”, który wzrusza słuchających i wprawia w zadumę.

Nad całością koncertu czuwał tryskający jak zwykle niespożytą energią i pomysłami kierownik artystyczny i reżyser programu, dyrygent Włodzimierz Kochanowski!

Wśród wykonawców usłyszeliśmy: Barbarę Smagała, Elżbietę Madej, Krystynę Gomolka, Zofię Wiącek, Waldemara Milewskiego i Mateusza Ziomka.
Zarówno aktorom musicalu jak i publiczności należą się słowa podziękowania za możliwość wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia.
Do zobaczenia ponownie w lutym.

Zbigniew Padykuła.