Turcja otworzyła swoje granice.W sobotę granice z Unią Europejską przekroczyło prawie 20 tysięcy imigrantów. W Turcji czeka ponad 3,5 miliona.

Turcja zaprzestała kontroli granicznych i zwozi imigrantów pod granice Grecji, aby naciskać na Europę i wywołać kolejny kryzys. Grecy dzielnie bronią granic przed nową falą nielegalnych imigrantów. Media piszą o kolejnej inwazji. Turcy oskarżają Unię Europejską o niedotrzymanie zasad umowy między Turcją a UE ws. imigrantów.

Jak donosi korespondentka BBC w Turcjii Silin Girit, tureckie stacje telewizyjne pokazują zdjęcia z Morza Egejskiego, na których uchodźcy wsiadają na łodzie, aby odpłynąć do Grecji. Uchodźcy zbierają się także na granicach lądowych. W 2015 roku, w szczycie kryzysu migracyjnego, ponad 1,8 mln uchodźców przedostało się do UE, a tysiące zginęły w podróży.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według informacji korespondentów zagranicznych, dzisiaj autobusy w Stambule zabierają uchodźców w większości z Afganistanu, aby wysadzić ich w Edirne, tureckim mieście w pobliżu przejść granicznych z Grecją i Bułgarią.

Uchodźcy z Syrii są zachęcani do wyjazdu przez państwowe media. Dla tych, którzy mają wątpliwości turecka telewizja od rana transmituje na żywo obrazy, na których widać ludzi uciekających do granic Grecji pieszo, autobusami oraz łodziami.

Grecki dziennikarz Savvas Karmaniolas informuje na Twitterze, że jest na greckiej wyspie Lesbos, do której właśnie przybijają pierwsze łodzie z uchodźcami.

 

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja otworzyła swoje granice z UE dla syryjskich uchodźców. Granicę zdążyło już przekroczyć prawie 20 tys. osób.

Od dawna mówiliśmy, że nie jesteśmy zobowiązani do przyjęcia takiej liczby uchodźców. Obiecaliście nam pomoc, ale nic nie robicie i wczoraj otworzyliśmy nasze granice. 18 tysięcy uchodźców przeszło, a dziś, być może, będzie ich 25-30 tysięcy. My nie będziemy im już zamykać drzwi. Bo UE powinna dotrzymać słowa – powiedział Erdogan podczas swego wystąpienie w Stambule, które transmitowała telewizja NYV.
Wcześniej pojawiły się doniesienia, że policja użyła gazu łzawiącego wobec uchodźców, którzy chcieli przekroczyć granicę. Wielu z nich przybyło do punktu kontrolnego już w nocy. Uchodźców cały czas przybywa.

W marcu 2016 roku szefowie państw i rządów UE uzgodnili z Turcją wspólny plan walki z kryzysem migracyjnym. Przewiduje on w szczególności wydzielenie środków dla Ankary na przyjmowanie uchodźców, odsyłanie do Turcji nielegalnych migrantów, którzy przybyli do Grecji przez Turcję, a także przyjęcie przez UE syryjskich legalnych imigrantów na zasadzie „jeden do jednego”.