Chińskie MSZ poinformowało, że akredytacje dziennikarzy trzech amerykańskich  – dzienników New York Times, Washington Post oraz Wall Street Journal nie zostaną odnowione. W ciągu 10 dni Chiny będzie musiało opuścić co najmniej kilkanaście osób. Chińskie władze decyzję te uznają za odpowiedź na uznanie przez Stany Zjednoczone chińskich mediów za tzw. agentów wpływu, co pociąga za sobą konieczność stosownej rejestracji.

Akredytację stracą wszyscy dziennikarze New York Times’a, Washington Post i Wall Street Journal, u których termin ważności wizy dziennikarskiej upływa przed końcem tego roku.

Oznaczać to może, że w Pekinie pozostanie część pracowników tych biur, którzy przeszli – odnawiany w Chinach co roku – proces wizowy przed 16 marca.

Chińskie władze wyrzucenie amerykańskich dziennikarzy uznają za działanie odwetowe wobec Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie władze uznały bowiem chińskie media rządowe działające na terytorium Stanów Zjednoczonych za tzw. agentów wpływu. Wiązało się to również z ograniczeniem liczby pracowników chińskich mediów na terytorium Stanów Zjednoczonych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Klub Korespondentów Zagranicznych w Pekinie uważa, że warunki pracy dziennikarzy zagranicznych mediów w Chinach z roku na rok pogarszają się.

 

(IAR) gon