Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G20 uzgodnili w środę, że zawieszą spłaty długów najbiedniejszych krajów, wezwali też prywatnych wierzycieli, by wzięli udział w tej inicjatywie “na porównywalnych warunkach” – głosi komunikat G20.

Zawieszenie obsługi długów, dotyczące zarówno spłat kapitału, jak i odsetek, wejdzie w życie 1 maja, będzie obowiązywało do końca roku i zagwarantuje najbiedniejszym dłużnikom natychmiastową płynność na poziomie 20 mld dolarów.

Porozumienie w tej sprawie będzie w razie konieczności odnawiane w oparciu o analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego, dotyczące zdolności najbiedniejszych krajów do obsługi ich długów. Wierzyciele rozważą więc przedłużenie tej inicjatywy poza rok 2020.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Komunikat G20 podkreśla, że zawieszenie spłat kredytów zostało również uzgodnione z Klubem Paryskim.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa podziękowała przedstawicielom krajów należących do grupy za szybkie podjęcie decyzji w tej sprawie i zapewniła, że MFW i Bank Światowy “mobilizują 200 mld dol., by pomóc krajom zareagować na pandemię”.

Associated Press przypomina, że inicjatywa zaaprobowana w środę przez G20 stanowi część projektu wspierania globalnej gospodarki zagrożonej w związku z pandemią największym kryzysem od lat 30. XX wieku.

We wtorek minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire powiedział, że najważniejsi światowi wierzyciele – Klub Paryski i Chiny – ze względu na pandemię koronawirusa przyjęli moratorium na spłaty długów najbiedniejszych krajów. Dodał, że kryterium to obejmuje większość krajów Afryki.

76 krajów, w tym 40 z Afryki subsaharyjskiej, spełnia warunki, aby można było zawiesić spłaty ich długów – powiedział dziennikarzom Le Maire.