Oszuści próbują wykorzystać pandemię i biorą na cel osoby najbardziej poszkodowane podczas trwającego kryzysu. Wykorzystują to, że Kanadyjczycy oczekują na wypłaty zasiłków rządowych, są wrażliwi na cierpienie innych, a także w desperacji mogą być bardziej skłonni do zainteresowania się niekonwencjonalnymi terapiami.

Agencja podatkowa wydała już ostrzeżenie przed oszustami wysyłającymi sms-y o Canada Emergency Response Benefit. Canada Anti-Fraud Centre (CAFC) otrzymało tysiące zgłoszeń o kradzieżach pieniędzy i danych osobowych. Organizacje broniące seniorów uważają, że liczba poszkodowanych jest znacznie większa.

Laura Tamblyn-Watts z CanAge – National Seniors’ Advocacy Organization – mówi, że 92 proc. seniorów mieszka w domach, a nie w ośrodkach opieki. Jeden na pięciu seniorów doświadcza jakiejś formy wykorzystywania, również wykorzystywania przez oszustów finansowych. Już przed pandemią wartość nadużyć finansowych szacowano na miliardy dolarów. Tamblyn-Watts podkreśla, że senior, który raz padł ofiarą oszustów, z dużym prawdopodobieństwem będzie nagabywany znowu, bo jego dane zostaną sprzedane innym przestępcom.

W Ontario pod numerem 211 działa infolinia Elder Abuse Prevention Ontario.

Canadian Anti-Fraud Centre w 2019 roku odebrało 58 003 zgłoszenia. 22 919 ofiar straciło ponad 133 miliony dolarów. Tylko w zeszłym miesiącu zgłoszeń było 6566, a ofiar 2317. Straty w marcu to 8,3 miliona dolarów. Po 6 marca 500 zgłoszeń dotyczyło COVID-19. 90 osób straciło pieniądze lub padło ofiara kradzieży danych osobowych.

CAFC podaje listę najczęściej powtarzających się oszustw związanych z COVID-19.

  1. Oferty darmowych maseczek lub sprzedaży maseczek. W przypadku darmowych maseczek ofiara musi jedynie zapłacić za przesyłkę – czyli musi podać numer karty kredytowej. Jeśli chodzi o sprzedaż maseczek, to ofiary mówią, że pieniądze z karty ściągane są od razu, a produkty nie przychodzą. Gdy ofiara chce ponownie otworzyć stronę internetową, za pośrednictwem której dokonała “zakupu”, okazuje się, że strona nie istnieje. Przedmiotem fałszywej sprzedaży mogą być też testy na koronawirusa albo “cudowny olej” chroniący przed COVID-19. Informacja o “oleju” rozsyłana jest mailem z linkiem.
  2. Phishing. Tutaj oszuści stosują całą gamę chwytów. Zdarzają się maile z linkami niby do wniosków o Employment Insurance z prośba o potwierdzenie informacji. Inne pochodzą od Public Health Agency of Canada i zawierają aktualizację danych o COVID-19 oraz polecenie otwarcia załączonego linku. Po kliknięciu instalowane jest złośliwe oprogramowanie lub pojawia się pytanie o dane osobowe. Kolejny scenariusz to maile z President’s Choice i obietnicą 20 000 punktów optimum. Aby je otrzymać, ofiara musi aktywować link i podać dane osobowe. Zdarzają się też maile z linkiem, który ma spowodować wypłatę zasiłków rządowych.
  3. Organizacje charytatywne. CAFC otrzymało na przykład zgłoszenie o oszustach wysyłających maile jako WHO z prośba o darowizny na walkę z COVID-19.
  4. Fałszywe ankiety. Zdarzają się maile wyglądające jak z Shoppers Drug Mart, w których oszuści piszą, że odbiorca został zakwalifikowany do skorzystania ze specjalnej oferty, jeśli wypełni krótką 30-sekundową ankietę. Ma to ponoć pomóc “przeżyć COVID-19”. W mailu znajduje się link do ankiety, a po kliknięciu prawdopodobnie ofiara proszona jest o podanie danych osobowych i zapłacenie za dostawę.
  5. Wymuszenia. Jedno ze zgłoszeń do CAFC dotyczyło osoby, do której zadzwonili oszuści twierdząc, że przechwycono paczkę zawierającą leki na COVID-19 adresowaną do Chin, a nadaną przez ofiarę. Następnie oszuści informowali, że takie czynności są nielegalne i żeby nie mieć kłopotów z prawem, ofiara musi wysłać pieniądze. Innym razem oszuści dzwonili do ofiary mówiąc, że ma pozytywny wynik na obecność koronawirusa i musi podać dane osobowe.
  6. Oferta pracy. Ofiary dostają zawiadomienie, że rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się za pośrednictwem internetu. Praca ma polegać na obsłudze płatności, a wynagrodzenie będzie obliczane jako odsetek od obsługiwanych kwot. Osoba zatrudniana musi podać swoje dane osobowe i dane bankowe, by rozpocząć pracę. Jedna z ofiar dostawała pieniądze bezpośrednio na swoje konto i zwracała je w bitcoinach.
  7. Sytuacja awaryjna. Czyli koronawirusowy wariant metody “na wnuka”. Ofiara na przykład dostaje maile od przyjaciela z prośbą o pieniądze na leczenie COVID-19.

CAFC przypomina, by być szczególnie wyczulonym na wszelkie próby kontaktu, których w żaden sposób nie inicjowaliśmy, pamiętając, że oszuści podszywają się pod agencje rządowe i służbę zdrowia. Czerwone światło powinno nam się zapalać, gdy ktoś żąda podjęcia natychmiastowego działania, wpłaty, oferuje porady medyczne, zapomogi lub pomoc rządową. Nigdy nie należy otwierać podejrzanych załączników ani klikać na nieznane linki. Tak samo nie wolno podawać danych osobowych i bankowych. Jeśli nadawca maila albo rozmówca podaje się za organizację charytatywną, należy zweryfikować, czy taka rzeczywiście istnieje.

Oszustwa można zgłaszać pod numerem 1-888-495-8501, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 rano do 4:45 po południu.