Administracja prezydenta Donalda Trumpa oświadczyła w środę, że od 16 czerwca zakazuje chińskim przewoźnikom pasażerskim latania do Stanów Zjednoczonych i naciska na Pekin, aby ponownie zezwolił amerykańskim przewoźnikom lotniczym na wykonywanie połączeń.

Posunięcie to, ogłoszone przez Departament Transportu USA, następuje po tym, jak Pekin nie zastosował się do umowy dotyczącej lotów między dwoma największymi gospodarkami świata. Stosunki między tymi dwoma krajami również pogorszyły się w ostatnich miesiącach w związku z rosnącymi napięciami otaczającymi pandemię koronawirusa.

Zakaz dotyczy Air China, China Eastern Airlines Corp, China Southern Airlines Co i Hainan Airlines Holding Co.

Delta Air Lines i United Airlines poprosiły w tym miesiącu o wznowienie lotów do Chin, gdyż chińscy przewoźnicy kontynuowali loty do USA podczas pandemii.

Delta stwierdza w środę w oświadczeniu, że „popiera  i docenia działania rządu USA mające na celu egzekwowanie naszych praw i zapewnienie uczciwości”.

Chiny „wciąż nie są w stanie powiedzieć, kiedy dokonają przeglądu swoich przepisów”, aby umożliwić amerykańskim przewoźnikom przywrócenie regularnych lotów pasażerskich ”, powiedział Departament Transportu w oficjalnym zawiadomieniu opublikowanym w środę.

Chińska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Administracja Trumpa 22 maja oskarżyła rząd Chin o uniemożliwienie amerykańskim liniom lotniczym wznowienia obsługi tras do Chin i nakazała czterem chińskim przewoźnikom przedłożenie rozkładów lotów rządowi USA.

Chińscy przewoźnicy wykonują nie więcej niż jeden planowy lot tygodniowo do Stanów Zjednoczonych, ale także wykonali znaczną liczbę dodatkowych lotów czarterowych, często w celu pomocy chińskim studentom w powrocie do domu.

Urzędnicy administracji zasugerowali, że loty czarterowe zostały wykorzystane do

Delta i United wykonują loty cargo do Chin.

Delta poprosiła o zgodę na codzienny lot na lotnisko Shanghai Pudong z Detroit i Seattle, podczas gdy United poprosił o codzienny lot do Shanghai Pudong z San Francisco i lotniska Newark w New Jersey oraz między San Francisco a Pekinem.

Chiny „skutecznie uniemożliwiają amerykańskim przewoźnikom przywrócenie regularnych lotów pasażerskich do Chin”, powiedział Departament Transportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here