PRZYGOTOWANIE

W przeddzień: Wymieszać jedną porcję (duży kubek) kaszy gryczanej z jedną porcją soczewicy oraz  kilkoma czubatymi łyżkami siemienia lnianego, i w celu zneutralizowania trującego działania lektyn zalać to wodą i zostawić na noc. Lektyny są występującymi w ziarnach trującymi substancjami, które są obroną natury przed zjadaniem tych ziaren przez zwierzęta, co ogranicza propagację/rozmnażanie się roślin.

Następnego dnia: Odsączyć wodę zostawiając trochę wody ponad masą, dodać od sześciu do ośmiu jajek i trzy-cztery drobno posiekane (sugeruję użycie do tego celu elektrycznej krajarki) duże cebule. Do powyższej masy można opcjonalnie dodać trochę ugotowanej fasoli.

Dodać przyprawy: mielony tymianek, kminek, pieprz czarny, turmeryk (zgodnie z osobistymi preferencjami). Należy tu uważać, żeby nie dodać za dużo różnych przypraw albo w zbyt dużych ilościach. Moją preferencją jest tymianek lub kminek i pieprz.

Całą masę dobrze wymieszać.

COOKING

Przygotować dużą (12”), dobrze zagruntowana żeliwną patelnię. Jeśli patelnia nie jest dobrze zagruntowana, zagruntować używając najlepiej Grapeseed Oil przy temperaturze piekarnika 175 stopni Celsjusza (350 stopni Fahrenheita) i na okres 20 minut. Nalać na dno patelni trochę oleju i ustawić niską temperaturę (około godziny dziewiątej), dla lepszej kontroli temperatury używając małego palnika.

Przygotowaną masę włożyć do patelni i przykryć, najlepiej używając szklanej pokrywki, i zostawić aż wszystko dobrze spęcznieje, co jest oznaką ugotowania masy w całej objętości. Ugotowaną masę można dodatkowo pure za pomocą maszynki do mielenia ziemniaków (patato masher).

Mając już w pełni ugotowaną masę, zdjąć pokrywkę, zmniejszyć temperaturę do minimum i zostawić wszystko do odparowania.

Całość podzielić na porcje i włożyć do zamrażalnika.

Podawać podgrzane w piekarniku (nigdy w kuchence mikrofalowej!) z majonezem, a na wierzch posypać posiekaną pietruszką, koperkiem lub szczypiorkiem, i posolić. Na boku można  podać którąś z naszych ulubionych surówek.

Pasztet wegetariański powinien smakować jak pasztet z wątróbki, ale bez udziału mordowania niewinnych zwierząt.

FAKTY ŻYWIENIOWE

Potrawa ta jest bardzo pożywna i sycąca, i można się nią nasycić nawet przy małej porcji. Posiada ona olbrzymie ilości białka, błonnika i minerałów i jest bardzo łatwostrawna.

Ilość wyszczególniona na początku artykułu powinna wystarczyć jednej osobie na cały tydzień.

Potrawę tę można także użyć jako podstawę diety wegetariańskiej dla psów, używając jednak tylko i wyłącznie kaszy gryczanej, soczewicy, siemienia lnianego i jajek. Psinkom można to (już w misce) posypać posiekaną pietruszką i dodać obranej i utartej marchewki.

Uwaga: Używać tylko kaszy gryczanej importowanej z Rosji, a soczewica powinna być „organiczna”.

Sławomir Grobicki