Głębokowodny Port Zewnętrzny ma być dużym krokiem naprzód w rozwoju Portu Gdynia. Ma umożliwić m.in. obsługę kontenerów z 430-metrowych statków oceanicznych.

Port Zewnętrzny powstanie w oparciu o istniejące Nabrzeże Śląskie – na sztucznym lądzie wychodzącym poza obecny falochron ochronny. Realizacja I Etapu inwestycji ma kosztować ponad 3 mld zł.

Szacowane roczne wpływy z tytułu działalności portowej do Skarbu Państwa mają wynieść 3-4 mld zł. Port Zewnętrzny ma powstać do 2028 roku na sztucznej wyspie o powierzchni ponad 150 hektarów.

Po rozbudowie Port Gdynia mógłby zostać jednym z kilku wiodących punktów przeładunkowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Na początku lipca podpisano porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.

Droga Czerwona ma zapewnić bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek ma zastąpić remontowaną Estakadę Kwiatkowskiego i połączyć Port Gdynia ze skrzyżowaniem ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta.

Inwestycja ma zwiększyć możliwości przeładunkowe portu i zwiększyć jego dostępność od strony lądu.

Szacowana łączna wartość budowy Drogi Czerwonej, bezpośredniego łącznika z obwodnicą trójmiejską, to ponad 1,5 mld zł, a jej realizacja przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowana jest w latach 2020-2028.