BBC: Dlaczego film promowany przez Trumpa został usunięty z mediów społecznościowych

Usunięcie przez mega platformy internetowe   filmu wideo o skuteczności hydroksychlorochiny  ponownie wywołało w Stanach Zjednoczonych silną kontrowersję dotyczącą stosowania tego taniego leku na malarię.

Na filmie członkowie grupy zrzeszającej lekarzy America’s Frontline Doctors promują ją zarówno jako środek zapobiegawczy, oraz jako skuteczne lekarstwo na Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że „obecnie nie ma dowodów” na to, że hydroksychlorochina jest skuteczna w leczeniu lub zapobiega koronawirusowi.

Film został wyemitowany online przez portal Breitbart, obejrzany ponad 17 milionów razy na Facebooku. Udostępnił to również na Twitterze Donald Trump i wielu jego zwolenników.

Tymczasem syn prezydenta, Donald Jnr, został zawieszony na 12 godzin w tweetowaniu przez Twittera po tym, jak zamieścił go na swoim koncie.

Czego dotyczy film

Link do omawianego filmu tutaj

Na Filmie, będącym 45-minutową transmisją na żywo z pierwszego dnia szczytu „Białego Fartucha”  jeden z lekarzy mówi „mamy lekarstwa na wirus, nazywają się hydroksychlorochiną, cynkiem i Zithromaxem” .

„Nie potrzebujesz masek. Jest lekarstwo. Wiem, że nie chcą otwierać szkół. Nie, nie musimy zamykać ludzi w domach. Jest prewencja i jest lekarstwo”.

Według danych z narzędzia analitycznego mediów społecznościowych CrowdTangle, należącego do Facebooka, publiczne posty zawierające słowo hydroksychlorochina miały w ciągu ostatnich 24 godzin 6,6 miliona interakcji (polubień, udostępnień, wyświetleń, komentarzy i reakcji) na Facebooku i Instagramie pomimo usunięcia kilku wersji wideo.

W oświadczeniu dla BBC News, Twitter powiedział: „Tweety z filmem naruszają naszą politykę  informacji Covid-19. Podejmujemy działania zgodne z naszą polityką ”.

„Usunęliśmy ten film za udostępnianie fałszywych informacji o lekach i sposobach leczenia Covid-19”,  Facebook oświadczył BBC, potwierdzając, że usuwa również inne wersje filmu.

YouTube powiedział BBC: „Usunęliśmy ten film za naruszenie naszych zasad dotyczących dezinformacji Covid-19”.

Lek jest dobrze znanym lekiem na malarię i został po raz pierwszy reklamowany przez prezydenta Trumpa w marcu w związku z Covid-19. WHO stwierdza: „Chociaż trwa kilka prób leków, obecnie nie ma dowodów na to, że hydroksychlorochina lub jakikolwiek inny lek może wyleczyć lub zapobiec COVID-19”. „Niewłaściwe użycie hydroksychlorochiny może powodować poważne skutki uboczne i choroby, a nawet prowadzić do śmierci” – dodaje.

Badanie przeprowadzone przez Oxford University okazało się, że lek nie był skuteczny przeciwko Covid-19 u hospitalizowanych pacjentów.

Jego skuteczność, gdy jest stosowana na wczesnym etapie leczenia, jest nadal badana, podobnie jak jego zastosowanie jako środka zapobiegawczego.

W lipcu amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegła przed stosowaniem leku poza szpitalem ze względu na możliwe ryzyko dla serca wynikające z jego przyjmowania.

Kim są lekarze?
America’s Frontline Doctors to zbiór lekarzy krytycznych wobec naukowego konsensusu wokół pandemii. Ich wydarzenie było wspierane przez Tea Party Patriots, konserwatywną organizację dążącą do ponownego wyboru prezydenta Trumpa.

Ralph Norman, republikański członek Izby Reprezentantów, stał obok lekarzy, gdy prowadzili konferencję prasową.

 

Debata w coraz większym stopniu dzieli Amerykanów politycznie, a zwolennicy hydroksychlorochiny wskazywali na poparcie prezydenta Trumpa, jednocześnie zarzucając krytykom ukrywanie jej potencjalnej skuteczności.

 

Za BBC News