Już po raz trzeci Konsulat Generalny RP w Toronto oraz Biblioteka Polska im. S. Bąka przy Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississaudze zapraszają najmłodszą Polonię do udziału w wydarzeniu „Noc w Bibliotece” . Gościem specjalnym tegorocznej edycji – w tym roku w formie wirtualnej – będzie autorka książek dla dzieci, Agnieszka Frączek.

Tematyka tegorocznej edycji „Nocy w Bibliotece” to „Klimat na czytanie” 🌱.

Wydarzenie odbędzie się 9 października 2020 r. (piątek), od godziny 19:00 do 23:00 w Polskim Centrum Kultury im. JPII w Mississaudze (4300 Cawthra Rd., Mississauga)*.

Zapraszamy do udziału dzieci w wieku 8-12 lat, po uprzednim dostarczeniu pisemnej zgody rodziców (obowiązują zapisy).

Dzieci wezmą udział w otwierającym imprezę, specjalnie dla nas przygotowanym, wirtualnym spotkaniu autorskim z Agnieszką Frączek, a następnie będą uczestniczyły w zajęciach warsztatowych – nawiązujących do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek. Oprócz różnych atrakcji nie zabraknie oczywiście wspólnego czytania po polsku!

W międzyczasie dzieci zjedzą kolację (zapewniamy indywidualnie pakowane zestawy) 🥗🥤🍎.

Wszyscy uczestnicy Nocy otrzymają na zakończenie pamiątkowe dyplomy 🏅oraz nagrody (oczywiście książkowe!) przygotowane przez Konsulat Generalny RP w Toronto.

Zgłoszenia dzieci do udziału w Nocy w Bibliotece przyjmuje koordynatorka wydarzenia, Jolanta Grzelczyk: jolanta.grzelczyk@msz.gov.pl

Liczba miejsc jest ograniczona.

Partnerzy Projektu: Biblioteka Polska im. S. Bąka OMI, Polskie Centrum Kultury im. JPII w Mississaudze, ZNP – Oddział Mississauga, Federacja Polek w Kanadzie – Ogniwo 24 Mississauga, Eddie’s Meat and Deli Market.

Kanadyjska „Noc w Bibliotece” jest częścią akcji „Noc Bibliotek” organizowanej w Polsce od sześciu lat.

Noc Bibliotek 2020

*ze względu na obostrzenia związane z pandemią, w tym roku dzieci nie nocują w bibliotece

Agnieszka Frączek: Doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej (informacja za: www.wydawnictwoliteratura.pl).

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/tworcy/autorzy/agnieszka-fraczek

Jolanta Grzelczyk