Nowy środek zapobiegawczy został ogłoszony przez ministra bezpieczeństwa publicznego prowincji, Mike’a Farnwortha na początku  tygodnia.

„W zeszłym tygodniu PHO [Wojewódzki Urzędnik ds. Zdrowia] przekazał wskazówki, że maski należy nosić we wszystkich pomieszczeniach publicznych. To nowe zarządzenie na mocy ustawy EPA [Emergency Program Act] zapewni nam narzędzia niezbędne do egzekwowania zaleceń PAH ”- stwierdza Farnworth w komunikacie.

Mieszkańcy BC muszą obecnie nosić maskę w następujących miejscach publicznych wewnątrz pomieszczeń: w sklepach detalicznych i spożywczych, centrach handlowych, sklepach monopolowych i drogeryjnych, restauracjach, lotniskach, budynkach miejskich, ośrodkach rekreacyjnych, w miejscach kultu, obszarach wspólnych budynków apartamentowych i wielu innych.

Grzywny nie będą miały zastosowania do osób poniżej 12 roku życia lub osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maski.

„Osoba może nie być w stanie założyć maski ze względu na stan psychiczny, lub zdrowotny albo z powodu upośledzenia fizycznego lub psychicznego” – zapowiedział Farnworth.

„Firmy powinny umieszczać oznaczenia dotyczące obowiązkowej polityki maskowania i informować klientów o wymaganiach. Oczywiście, pomimo wszelkich wysiłków, niektórzy ludzie łamią zasady, doskonale wiedząc, co robią. Środki te dają policji i innym funkcjonariuszom organów ścigania narzędzia do interweniowania i karania takich osób i grup ”.

BC odnotował wzrost liczby przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wczoraj 13 osób zmarło z powodu koronawirusa, a także zgłoszono kolejne 738 nowych przypadków.