Szanowni Państwo,

        Czas najwyższy na konkretne odpowiedzi: nie wolno ignorować i traktować lekceważąco tak ważnych pytań o bezpieczeństwo Polski i Polaków.

        Kazus Smoleński jest testem nr 1 na powagę Rzeczypospolitej i prestiż Państwa Polskiego.

Z uszanowaniem,

Lidia Sokołowska-Cybart

        Tekst przemówienia Ewy Stankiewicz wygłoszonego pod Pomnikiem Smoleńskim 10.04.2021 r. podczas Marszu z Portretami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej organizowanego przez Stowarzyszenie Solidarni 2010]

        10 kwietnia 2010 roku na terenie Federacji Rosyjskiej zabito Prezydenta Polski i 95 osób bardzo ważnych dla struktur państwa polskiego. Zginęli w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych na pokładzie samolotu nad lotniskiem w Smoleńsku, w Rosji:

11 lat zbrodni bez kary

        Panie Prezydencie – zwracam się do Prezydenta Andrzeja Dudy.

        Mówił Pan, o Prezydencie Lechu Kaczyńskim: był moim nauczycielem. Pokazywał nam, że polityka jest służbą, a państwo ma być tak mocne, by chroniło słabszych…

        Czy poza upamiętnieniem i celebrowaniem pomników – wykazał pan zainteresowanie jakością i skutecznością dochodzeń w sprawie zabicia polskiego prezydenta?

        Czy zainteresował się pan, jak właściwie prowadzone jest śledztwo? Czy wykorzystał pan wszelkie kanały dyplomatyczne w celu pomocy w zdobyciu dowodów i wiedzy w sprawie śmierci Pana nauczyciela, którego tak pan szanował? Czy dopilnował Pan, że osoby, które stanowią niebezpieczeństwo dla państwa – nie zajmują kluczowych stanowisk?

        Co Pan zrobił, by w strukturach Państwa nie były obecne osoby uwikłane w służbę obcym podmiotom?

        W sprawie zamachu na delegację Polski w Rosji państwo polskie nie zdało egzaminu za czasów Bronisława Komorowskiego – ale też nie zdaje egzaminu i za Pana czasów.

Panie Premierze – zwracam się do Premiera Mateusza Morawieckiego

        Czy pan akceptuje sytuację, w której zamordowano Prezydenta Polski i 95 bardzo ważnych osób dla państwa polskiego, a osoby odpowiedzialne za tę zbrodnię do dziś – nie tylko nie poniosły konsekwencji, ale zostają nagrodzone?

        Czy nie boi się pan, że brak porządnego śledztwa oznacza, że w każdej chwili można zorganizować podobny zamach w Polsce?

Co Pan zrobił, żeby nas przed tym ochronić?

        Czy rzeczywiście upewnił się pan, że na czele resortu Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej oraz na czele służb specjalnych stoją rzeczywiście najlepsi z najlepszych? Bo decyzje kadrowe i jakość działań każe poważnie zadawać te pytania.

Panie Prezesie – zwracam się do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego

        Dlaczego pan pozwala na to, że badanie i śledztwo prowadzą osoby bez kompetencji? Albo bez woli – bo tylko tak można tłumaczyć przewlekłość, brak skuteczności i poziom ich działania.

        Dlaczego toleruje pan niekompetentne pozorowane prace i grę na czas.

        Czy nie boi się pan, że brak porządnego śledztwa oznacza, że w każdej chwili można zorganizować podobny zamach w Polsce?

        Co Pan zrobił, żeby nas przed tym ochronić?

        Co Pan zrobił przez 6 lat, żeby osoby które mogły mieć swój udział w śmierci prezydenta – odeszły z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i służb specjalnych ?

        Śmierć poniosło 96 polskich obywateli, w tym Prezydent naszego kraju. Ani przez Podkomisję, ani przez Prokuraturę do dziś nie została zbadana rola Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego, Bronisława Komorowskiego, Jerzego Millera, Tomasza Arabskiego i Pawła Grasia w spowodowaniu tej śmierci.

        Nikt nie odpowiedział za oddanie w ręce służb Putina polskich samolotów VIPowskich, za obniżenie rangi bezpieczeństwa Prezydenta i całej wizyty, za oddanie śledztwa w ręce Rosjan, za zacieranie śladów zbrodni i fałszerstwa w śledztwie.

        Nikt nie rozliczył i nie ukarał kłamstw Donalda Tuska i członków jego gabinetu, które miały powstrzymać Polaków przed podjęciem właściwych działań. Byli z premedytacją okłamywani, że rząd Tuska podejmuje właściwe działania.

        Nie ukarano ani nie usunięto ze stanowisk osób pełniących rolę w doprowadzeniu do śmierci polskiej elity oraz tych, którzy zacierali ślady przestępstw. Nie mówimy tu o niedopełnieniu obowiązków służbowych, ale o najcięższych przestępstwach. Które doprowadziły do śmierci 96 osób, w tym głowę Państwa.

        Nikt nie pociągnął do odpowiedzialności pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

        Nikt nie ukarał odpowiedzialnych za haniebną podejrzaną kolaborację polskich służb z Rosją, za sabotaż serwerów monitorujących bezpieczeństwo na lotnisku przed wylotem, czy za zakaz podjęcia działań przez polskie służby specjalne w dochodzeniu przyczyn śmierci polskiej elity.

        Nikt nie rozliczył Attache obrony generała Grzegorza Wiśniewskiego, który będąc na miejscu w Smoleńsku, wobec zagrożenia życia swojego dowódcy Prezydenta Polski – przecież na początku nie mógł wiedzieć, czy wszyscy zginęli, nie podjął właściwych działań i bardzo szybko oddalił się z miejsca tragedii.

        Nikt nie doprowadził do zakładu penitencjarnego Mariana Janickiego – wręcz przeciwnie, do dziś cieszy się zaszczytami – a przecież to on odpowiada za pozbawienie ochrony prezydenta na lotnisku w Smleńsku przed jego tragiczną śmiercią. Jak to jest możliwe? Nie wstyd wam?

        Nikt nie stanął przed sądem poza Tomaszem Arabskim, którego pozwały rodziny ofiar. Nie wstyd wam?

        Na czele badania podkomisji stoi pozbawiony kompetencji i umiejętności organizacyjnych amator – który od roku zwodzi w kwestii dostarczenia Państwu Polskiemu Raportu Końcowego, który stanowiłby skuteczne narzędzie do naprawy bezpieczeństwa państwa i domagania się sprawiedliwości. w Podkomisji nie przeprowadzono wielu koniecznych badań. Raportu Końcowego brak. Po pięciu latach, odkąd Antoni Macierewicz otrzymał wszystkie narzędzia do rąk, by sprawnie przeprowadzić badanie i napisać Raport.

        Jak chcecie zagwarantować Polsce elementarny poziom prac, skoro przewodniczący podkomisji nie ma żadnych kompetencji w kwestii badania?

        Jak można poważnie traktować kogoś, kto kluczy w podstawowych sprawach i mija się z prawdą? Dlaczego polityk stoi na czele specjalistycznego badania?

        Panie Prezydencie, panie Premierze, Panie Prezesie – przed śmiercią – Prezes IPN Janusz Kurtyka ostrzegał „Demontaż państwa już się skończył. Teraz zaczną znikać ludzie”. Czy w kwestii bezpieczeństwa zmontowaliście Państwo w stopniu wystarczającym, żeby zabezpieczyć nas w przyszłości?

        Brakuje skuteczności. Od 6 lat państwo polskie nie jest w stanie wyegzekwować porządnego badania i śledztwa, kto zabił prezydenta Polski.

Każdy dzień działa tu na niekorzyść Polski, a na korzyść sprawców.

        Jako Solidarni2010 po 6 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości żądamy konkretów i skuteczności.

        Kiedy zostaną postawione przed sądem osoby odpowiedzialne za zabicie Prezydenta i 95 reprezentantów Państwa Polskiego?

        Kiedy zostanie przekazany Polsce profesjonalny Raport Końcowy?

        Żądamy zapewnienia profesjonalnego poziomu prac i narzucenia terminu ich zakończenia, a także transparentności w rozliczeniu z zakontraktowanej pracy.

        Jaką przewidujecie odpowiedzialność za spartaczenie najważniejszego śledztwa w powojennej Polsce?

        Nie potrzebujemy teatrów medialnych, żądamy skuteczności.

        Państwo polskie – porzuciło w błocie swoich najlepszych obywateli i wciąż ich, w tym błocie trzyma, a nas razem z nimi. 6 lat mija, odkąd nie wykonujecie swoich elementarnych powinności. To zbrodnia zaniechania.

        Powtarzam. Każdy dzień działa na korzyść sprawców, a na niekorzyść Polski. Możliwe, że okienko czasu, w którym dostaliśmy szansę na odbudowę bezpieczeństwa, zacznie się domykać.

        6 lat. To kompromitacja, a także zgoda na stan rozkładu bezpieczeństwa państwa.

        Nie słowa, a czyny się liczą. Żądamy skutecznych działań na poziomie, który pozwoli Państwu polskiemu umocnić się w bezpieczeństwie i suwerenności.

Ewa Stankiewicz

•••

Pastor Artur Pawlowski. Postawa godna pochwały.

        Powtarzam, na temat istnienia i skali COVID-19 się nie wypowiadam, bo nie jestem w tej dziedzinie specjalista. Faktem jest jednak to, że łatwo się o czymś mówi i czemuś zaprzecza, jeśli samemu się nie doświadczyło tego czegoś na własnej skórze.

        Natomiast niektóre decyzje rządu odnośnie restrykcji są pozbawione logiki. Nigdy się nie zgodzę z zamykaniem kościołów, kiedy w tym samym czasie tłumy ludzi ocierają się o siebie w sklepach.

        Przypomnijcie sobie czasy, kiedy ktoś szukał schronienia w kościele, a policja nie miała prawa tam wejść i silą wyciągnąć delikwenta. Dla przykładu:

        Mikhail Lennikov były agent KGB który schronił się w kościele luterańskim w Vancouver. Mieszkał w tym kościele przez 6 lat. Lennikov poddał się urzędnikom CBSA (odp. pol, Straży Granicznej) dobrowolnie.

https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/former-kgb-officer-takes-sanctuary-in-church-to-avoid-deportation-1.816221

        Bez wątpienia, i to jest fakt oczywisty, obecna sytuacja pandemiczna daje ekstremie lewackiej okazje do dalszego niszczenia Kościoła. Niech wspomnę medialna propagandę nienawiści i oszczerstwa sugerując ze: “wszyscy księża to pedofile”. Na przykładzie garstki księży, z których tylko części z nich można łatwo wytknąć to przestępstwo, udało się lewakom “zaprogramować” głowy wielu ludziom i wmówić im że “wszyscy księża”, łącznie z zakonnikami i misjonarzami, to pedofile. Po 20,30,40 latach łatwo znajda lewackiego “świadka” który fałszywie “przypomni sobie”, że jego ksiądz się do niego dobierał. Zaprogramowani chorobliwą nienawiścią powiedzą wszystko, w jednym tylko celu: zniszczyć Kościół. Cezary