Klienci skarżą się, że w czasie pandemii banki zaczęły podnosić opłaty. Banki odpowiadają na to, że wysokości opłat są ustalane rozważnie i klienci mają różne opcje. Tłumaczą, że zmiany opłat następują okresowo.

Audrey Williams mówi, że dostała list od TD z podwyżkami opłat związanych z prowadzeniem konta i świadczeniem usług bankowych od 1 czerwca. A potem zwróciła uwagę na wyniki finansowe banku, który mimo pandemii odnotowuje miliardowe zyski. “To jak kopanie leżącego”, podsumowuje Williams. W podobnej sytuacji są klienci innych banków, m.in. CIBC, Bank of Montreal i Scotiabanku. Kobieta podaje przykład: w przypadku najpopularniejszego rodzaju konta – “chequing” – zwolnienie od opłat zaczynało się przy minimalnym bilansie 2000 dol. Od czerwca będzie to 5000 dol. Jak ludzie na zasiłkach, którzy stracili pracę, mają uzbierać taki bilans, pyta Williams.

Jakby tego było mało, osoby, które nie zgromadzą kwoty 5000 dol., będą płacić za transakcję 1,95 dol., a nie 1,25 dol., jak do tej pory. Nowa opłata ma być naliczana przy każdej transakcji, również dokonywanej karta debetową. Williams zestawia tę politykę z wezwaniami do unikania transakcji gotówkowych, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. To niemoralne, dodaje.

“Banki podnoszą opłaty, bo nie ma nikogo, kto mógłby je przed tym powstrzymać”, mówi Duff Conacher, współzałożyciel Democracy Watch, grupy domagającej się przejrzystości i odpowiedzialności korporacyjnej. Conacher przypomina, że rok temu premier Trudeau powiedział, że banki powinny więcej robić dla obywateli. Teraz powinien sobie o tym przypomnieć i zainterweniować. Democracy Watch domaga się zmian w Bank Act, tak by wprowadzić niezależne audyty i ustalić dopuszczalne zyski. Byłoby to podstawą do obniżania opłat i utrzymywania oprocentowania na rozsądnym poziomie.

Z drugiej strony wszystkie duże banki w pierwszym kwartale 2021 roku odnotowały miliardowe zyski. Kwoty były wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku i dal wszystkich pięciu instytucji bankowych przekroczyły oczekiwania. W 2020 roku banki też zarabiały, chociaż poza TD osiągnęły dochody netto niższe niż w 2019. Cztery z nich znalazły się w pierwszej 50 banków, które odnotowały największe zyski na świecie w 2020 roku.