Trąba powietrzna, która przeszła w czwartek popołudniu nad miejscowościami Librantowa i Koniuszowa k. Nowego Sącza w woj. małopolskim uszkodziła w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna.

Informacje takie przekazał w czwartek wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. “W rejonie przejścia trąby powietrznej (pow. nowosądecki) uszkodzonych zostało w różnym stopniu 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Jedna osoba została ranna” – podał wojewoda w mediach społecznościowych.

Ponadto strażacy zostali zadysponowani do siedmiu budynków w powiecie miechowskim, których dachy zostały zniszczone na skutek działania gradu.

“Jestem po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie natychmiastowe rządowe wsparcie dla mieszkańców miejscowości poszkodowanych przez trąbę powietrzną” – podkreślił Kmita.

W czwartek w Małopolsce przechodzi gwałtowny front burzowy objawiający się ulewami i gradem, który w niektórych miejscach miał po kilka cm średnicy.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

liv/