Tym razem w letnim, piknikowym tonie    pozdrawiam

Dobrze wypieczona, lekko chrupiąca skórka, pod którą skrywa się soczyste, rozpływające się w ustach mięso i obłędny zapach, który unosi się po kuchni już podczas pieczenia. Jak to osiągnąć? Przypomnę proste triki.

Przygotowanie
Przed pieczeniem nacieramy mięso solą oraz przyprawami i pozostawiamy kurczaka na dwie godziny. Zestaw przypraw polecany do drobiu to najczęściej: papryka słodka/ostra, pieprz ziołowy, curry, czosnek granulowany, cebula, tymianek i estragon. Warto dodać odrobinę sody dla poprawienia chrupkości skórki.

Czas pieczenia
Jak długo piec całego kurczaka? Czas pieczenia najlepiej dostosować do jego wagi – 1 kilogram to godzina pieczenia. Dwukilogramowego kuraka pieczemy dwie godziny, a półtorakilogramowego – półtorej. Inaczej sprawa wygląda np. z udkami, duże udka pieczemy ok. 1 godziny.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wariant pieczenia
Pieczemy w opcji góra dół. Wstawiamy mięso do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, zamykamy drzwiczki i obserwujemy. Gdy skórka zacznie się rumienić, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni.

W czym i jak piec?
Pieczemy pod przykryciem lub w rękawie (foliowym) do pieczenia. W ten sposób unikniemy konieczności polewania kurczaka sosem co jakiś czas w trakcie pieczenia. 20 minut przed końcem pieczenia usuwamy przykrycie i smarujemy skórkę masłem.
W innym, bardziej popularnym (i nieco bardziej pracochłonnym) wariancie co ok. 20 minut polewamy kurczaka sosem z dna naczynia żaroodpornego, a po upływie połowy czasu przewidzianego na pieczenie nakrywamy go spożywczą folią aluminiową. W tej opcji również możemy posmarować skórkę masłem na ok. 20 minut przed wyjęciem mięsa z pieca.
Mięso będzie bardziej aromatyczne, soczyste, a zarazem lepiej chronione przed przypaleniem, jeśli do naczynia, w którym będzie się piekło wlejemy pół szklanki czystego, przecedzonego rosołu/bulionu lub ewentualnie wody. W kuchni śródziemnomorskiej tę rolę spełnia jogurt. Zapraszam do kuchni.
KURCZAK PIECZONY (PAŁKI)
Przygotowanie kurczaka z tym przepisem jest banalnie łatwe i wyjątkowo smaczne. Jest to receptura dla osób którym brakuje czasu, dla osób zapracowanych do granic możliwości, którym zajęcia nie pozwalają na rozczulanie się nad prostym gotowaniem, taką mają filozofię życia i nic tego nie zmieni. Niezbędnym elementem w tym wypadku będzie minutnik, który zaalarmuje, że „coś” jest już gotowe.
Dla mniej zagonionych polecam celebrację tego dania, eksperymentowanie z przyprawami, sosem i dodatkami. Można wyczarować naprawdę super obiad lub przyjęcie dla znajomych, a to takie proste.

Dowolna ilość kurczaka. Dla 2 osób (10 szt. pałek) nakłuć nożem, aby lepiej wchłonęły marynatę

Na sos:
2 łyżki jogurtu
3 łyżki oleju lub oliwy
1 łyżeczka czerwonej papryki w proszku
1 łyżeczka rozmarynu
½ łyżeczki zmielonego kminku
1 łyżeczka tymianku
½ łyżeczki przyprawy do kurczaka
1 szczypta soli i pieprzu
2 ząbki czosnku rozgniecione

W naczyniu żaroodpornym do pieczenia tarty lub jakimkolwiek rondlu, w którym można zapiekać mieszamy wszystkie składniki sosu. Każdą pałkę umytą i przekłutą nacieramy sosem i układamy w tym samym naczyniu. Przykrywamy, aby nie obeschło i dajemy min 2 godziny na zamarynowanie mięsa najlepiej całą noc w lodówce. Przed pieczeniem wyjmujemy naczynie z lodówki, aby uniknąć szoku termicznego. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 ° na złoty kolor (ok 50 min. w zależności od piekarnika). Gotowe. Dobrze smakuje z chlebem, ryżem, kaszą, ziemniakami, sałatkami, na biurku, na stoliku, przed komputerem, laptopem czy innym złodziejem czasu. Polecam.

PAŁKI NA OSTRO
8 pałek z kurczaka,
2 cytryny,
łyżeczka rozmarynu,
zioła,
4 ząbki czosnku,
2 ostre papryczki,
sól, pieprz,
olej

Udka z kurczaka umyj, osusz, oprósz solą i pieprzem. Odstaw. Cytryny cienko obierz, skórkę zachowaj i wyciśnij z nich sok. 1/4 szklanki oleju połącz z sokiem z cytryny i połową rozmarynu. Całość dokładnie wymieszaj. Marynatą zalej udka i odstaw na godzinę do lodówki. Na patelni rozgrzej olej i przesmaż udka na złoty kolor. Pod koniec smażenia dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. W tym czasie naczynie żaroodporne wysmaruj olejem i przełóż do niego udka.
Oprósz je pozostałym rozmarynem i wszystko wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w temperaturze 200° C przez około 30 minut (zależy od pieca). Dodaj pokrojoną w cienkie paski skórkę z cytryny i piecz jeszcze ok. 10 minut. Danie podawaj z frytkami lub pieczonymi ziemniakami. Udekoruj ziołami.

Bogusław Sypień