Drodzy Czytelnicy chciałbym Państwa ponownie zaprosić na cykl felietonów, które co jakiś czas będę proponował pod wspólnym tytułem „Doktorat z kurczaka”.

        Jednym z najpopularniejszych produktów jest mięso kurczaka, osobiście uważam, że jest to najwyższej próby materiał kulinarny. Cykl felietonów pokaże jak cały świat wielbi potrawy z tego mięsa i jakie to jest pyszne. Przedstawiam dziś danie z Chin, czyli Kurczak z orzechami (gong bao ji ding). Bogusław Sypień

        Choć Gongbao Ji Ding jest ulubionym daniem serwowanym w chińskich restauracjach, większość znawców kuchni chińskiej uważa, że jest wzorcowym przykładem dania z kuchni Syczuanu. W Chinach Kung Pao nazywa się Gong Bao Ji Ding. Ji słowo oznacza kurczaka, a słowo ding oznacza coś pokrojone w drobną kostkę lub kostka. Według Du Fuxiang (książka o Kulturze Kulinarnej Chin), danie to pochodzi z czasów panowania dynastii Qing i zostało po raz pierwszy przygotowane przez szefa kuchni w majątku rodziny Baozhen.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Pan Ding Baozhen pochodził z rejonu Guizhou, który jest częścią prowincji Syczuan. Był urzędnikiem, który służył przez wiele lat, jako gubernator prowincji Shandong, potem jako sędzia, a następnie mianowany został gubernatorem Syczuanu.

        Du Fuxiang stwierdza, że ​​danie to w swej pierwotnej formie było podawane przeważnie na uroczystych bankietach. Kiedy Ding Baozhen został gubernatorem prowincji Syczuan wprowadził potrawę do menu na stałe. W Syczuanie, Pan Ding Baozhen zmodyfikował potrawę, ulegając upodobaniom miejscowej ludności, która była znana z uwielbienia pikantnych potraw, dodano więc paprykę. Gongbao Ji Ding szybko stało się smakołykiem mieszkańców i elit Syczuanu. Stamtąd rozprzestrzeniło się po całych Chinach. W Ameryce Północnej zaimportowane zostało w 1800 roku przez chińskich emigrantów, którzy pracowali przy budowie Linii Kolejowej Centralnego Pacyfiku. Większość chińskich robotników kolejowych co ciekawe, pochodziło z prowincji Syczuan.

        Gong Bao JiDing jest pięknym daniem i bardzo okazale prezentuje się wzrokowo. Złote kawałki kurczaka świetnie komponują z czerwoną papryką i złotymi orzeszkami, a wszystko to połączone sosem lekko słodko-kwaśnym z dodatkiem Syczuańskiego pieprzu stanowi delicję pełną harmonii i dobrej kompozycji smaków. Zgodnie z Jing i Jang.

SKŁADNIKI:

– 2 piersi kurze ze skórką lub bez ok. 60-70 dag max, pokrojone w kostkę 1,5 cm

– 4 ząbki czosnku

– 2 cm kłącza świeżego imbiru

– 5 cebulek zielonych (młodych)

– 2 łyżeczki oleju

– 1-2 sztuki świeżej czerwonej chili bez pestek (wg uznania)

– ½ łyżeczki czerwonego pieprzu syczuańskiego (mielony)

– ½ szklanki pokruszonych orzechów arachidowych (niesolonych)

MARYNATA DO MIĘSA:

– ½ łyżeczki soli

– 2 łyżeczki jasnego sosu sojowego

– 1 łyżeczka wina ryżowego lub sherry

– 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej (skrobi)

– 1 łyżka stołowa wody

SKŁADNIKI SOSU:

– 3 łyżeczki cukru

– 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej

– 1 łyżeczka ciemnego sosu sojowego

– 1 łyżeczka jasnego sosu sojowego

– 3 łyżeczki octu winnego (jabłkowy)

– 1 łyżeczka oleju sezamowego

– 1 łyżka rosołu lub wody (¼ kostki rosołowej w wodzie)

SPOSÓB WYKONANIA

1. Pokroić kurczaka w 1,5 centymetrową kostkę. Wymieszać w misce składniki marynaty i zanurzyć w niej mięso. Odstawić na 2 godziny. Na małej patelni przesmażyć –przepalić- pokruszone orzeszki arachidowe na złoty kolor, wyzwalając z nich mocny aromat.

2. Drobno pokroić czosnek i imbir. Cebulkę pokroić w kawałki, lecz nieprzekraczające 1,5 cm. Paprykę chili pokroić w 1 cm kawałki (paseczki) wypestkować wcześniej, gdyż pestki bardzo zaostrzą potrawę. (MODYFIKOWAĆ WG UZNANIA)

3. W małym naczyniu wymieszać dokładnie wszystkie składniki sosu i posmakować czy aby na pewno ma lekko słodko kwaśny smak.

4. Rozgrzać olej na patelni wok i gdy będzie gorący wrzucić pokrojone chili. Chwila smażenia pozbawi czerwone chili ostrego smaku natomiast doda aromatu potrawie. Usunąć paprykę na miseczkę pozostawiając olej.

5. Na rozgrzany olej wrzucić kurczaka i smażyć mieszając aż poszczególne kostki oddzielą się i przyrumienią na złoto. Dodać paprykę i smażyć dalej dodając imbir i czosnek oraz cebulkę. (Skosztować duży kawałek kurczaka czy jest już gotowy)

6. Zalać zawartość patelni sosem i dodać orzechy, kontynuować smażenie do momentu zgęstnienia sosu i połączenia z nim składników potrawy stale mieszając.

7. Serwować gorące prosto z patelni ze świeżo ugotowanym ryżem i sałatką.

Opis / Uwagi:

NIE WPADAĆ W PANIKĘ TO TYLKO WYGLĄDA SKOMPLIKOWANIE danie jest bardzo łatwe w przygotowaniu i mało pracochłonne, jeśli mogę coś doradzić proszę wcześniej zgromadzić wszystkie składniki, wszelkie podróbki zepsują cały urok dania.

        Wszystkie składniki można dostać w dużych marketach lub sklepach z Chinese food.