Justin Trudeau stwierdził, że jego polityka odbudowy po pandemii nie będzie kształtowana przez żądania tych, których określił „motłochem  antyszczepionkowym”.

Trudeau wygłosił tę uwagę w zakładach stalowniczych w Welland w Ontario, gdzie obiecał rozszerzyć pandemiczne wsparcie dla pracowników i przedsiębiorstw, gdy tylko jego rząd zostanie ponownie wybrany 20 września.

Gdy Trudeau przemawiał w środku hałaśliwy tłum zebrał się przed bramą obiektu wyrażając oburzenie z powodu paszportów szczepionkowych i innych obostrzeń. Podobna grupa towarzyszyła mu w Newmarket  poprzedniego wieczoru.

„Tak, mamy w naszym kraju niewielki margines, który jest zły, który nie wierzy w naukę, który atakuje rasistowskimi, mizoginistycznymi hasłami” – skomentował Trudeau. „Ale Kanadyjczycy, ogromna większość Kanadyjczyków, nie są przez nich reprezentowani i wiem, że nie pozwolą by głosy tych grup specjalnych interesów, tych protestujących – nie chcę nawet nazywać ich protestującymi, tego antyszczepionkowego motłochu – dyktowały, jak ten kraj ma radzić sobie z  pandemią”.

Dodał, że jego konkurent Erin O’Toole z partii konserwatywnej  bierze od tych ludzi przynajmniej niektóre wskazówki”

O’Toole powiedział, że popiera szczepienia przeciwko COVID-19 jako bezpieczne i skuteczne i zobowiązał się, że spróbuje uzyskać krajowy wskaźnik szczepień powyżej 90 procent, ale ma na celu zaoferowanie szybkich testów jako alternatywy dla osób, które nie  są zaszczepione.

W poniedziałek ponownie odmówił podania, ilu kandydatów jego partii jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 i oskarżył Trudeau o dzielenie kraju sprawą szczepień  podczas gdy wielu Kanadyjczyków wciąż się waha.

„Naprawdę uważam, że to nie czas na podejście „my kontra oni” – powiedział O’Toole. –

Jedną z obietnic politycznych, na którą zwrócono uwagę w kampanii Trudeau, była obietnica prawnej ochrony firm i organizacji wymagających dowodu szczepienia od pracowników i klientów.

Trudeau powiedział, że federalny Departament Sprawiedliwości rozważa „liczne sposoby” wspierania takiego ustawodawstwa, aby zapewnić ochronę prawną firmom, które „słusznie czynią”. Liberałowie obiecali także prowincjom 1 miliard dolarów na wprowadzenie własnych programów certyfikatów  ograniczających dostęp do niektórych miejsc w oparciu o status szczepień.

Grupy lekarzy i inne zainteresowane strony wezwały jednak do bardziej ujednoliconej krajowej polityki w zakresie certyfikatów szczepionek, ponieważ niektóre prowincje sprzeciwiają się ich wprowadzeniu.

Trudeau powiedział, że rząd federalny nie może jednostronnie narzucić takiego systemu, ale ponownie wybrani liberałowie będą „współpracować” z prowincjami, korzystając z oferty finansowania, aby pomóc im uruchomić jeden system.