Podczas czwartkowej debaty angielskojęzycznej liderzy największych partii federalnych spierali się na temat polityki zagranicznej, przeciwdziałania zmianom klimatu i spraw ludności rdzennej. Dyskusję rozgrzały pytania o Afganistan i „dwóch Michaelów”, Covriga i Spavora, więzionych w Chinach.

Lider konserwatystów, Erin O’Toole, NDP, Jagmeet Singh, liderka Zielonych Annamie Paul i lider Bloc Quebecois, Yves-Francois Blanchet, zarzucili Justinowi Trudeau, że ogłasza wybory w momencie, gdy Talibowie przejmują Afganistan. Trudeau odpowiedział im, że wypowiadając się w tym tonie lekceważą pracę wojska i dyplomatów, którzy zrobili wszystko, by umożliwić 3700 osobom wyjazd z Afganistanu. Lider liberałów podkreślał też, że jego rząd robi wszystko, by wyciągnąć z chińskich więzień Kovriga i Spavora. „Jeśli chcesz ich sprowadzić do domu, nie wystarczy rzucać pomidorami przez Pacyfik”, powiedział do O’Toole’a.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Mówiąc o pojednaniu z ludnością rdzenną Paul podkreśliła, że ta sprawa powinna być traktowana poważnie, a nie tylko jako coś, co ma zwiększyć poparcie danej partii. Singh z kolei wypomniał Trudeau, że ciąga po sądach indiańskie dzieci (odniósł się tu do procesów wytoczonych przez Ottawę). Trudeau bronił się mówiąc, że cynizm nie sprzyja pojednaniu, a jego rząd może pochwalić się umożliwieniem dzieciom pochodzącym z ludności rdzennej nauki w dobrych szkołach oraz poprawą jakości wody pitnej i zniesieniem ponad 100 nakazów gotowania wody przed spożyciem.

O’Toole powiedział, że chciałby, żeby 30 września – czyli w Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania – flaga na Peace Tower została wciągnięta do końca masztu. Od wiosny flagi na budynkach federalnych są opuszczone do połowy w związku ze znalezieniem grobów dzieci, które uczyły się w szkołach rezydenckich.

Dalej w temacie walki ze zmianami klimatu Trudeau chwalił się planem klimatycznym liberałów, ponoć wysoko ocenianym przez ekspertów. Stwierdził przy tym, że plan NDP zasługuje na ocenę „F”. Singh zarzucił mu z kolei, że w czasie sześciu lat rządów liberałów wyniki Kanady były najsłabsze spośród państw G7. Paul powiedziała przy tej okazji, że Kanada ma potencjał, by być supermocarstwem energetycznym jeśli chodzi o zieloną energię, ale do tego wszystkie partie musza ze sobą współpracować.

Prowadzący debatę, Shachi Kurl, dyrektor Angus Reid Institute, zapytał Jagmeeta Singha, dlaczego jego partia nie przedstawiła jeszcze kosztów swojej platformy programowej. Lider NDP unikał odpowiedzi i odparł tylko, że według jego planu najbogatsi zapłacą swoją część.

Pod adresem Blancheta pojawił się zarzut popierania „dyskryminujących praw” w Quebecu – chodziło o przepisy zakazujące niektórym pracownikom sektora publicznego noszenia symboli religijnych. Blanchet odpowiedział, że jego zdaniem nie jest to dyskryminujące prawo, ale takie, które odzwierciedla wartości mieszkańców prowincji.

Kurl zapytał jeszcze Paul, jak myśli stać na czele państwa, jeśli nie umie przewodzić swojej partii. Moderator nawiązał tu do wysiłków podejmowanych przez część członków partii Zielonych, którzy próbowali usunąć nową liderkę ze stanowiska jeszcze kilka tygodni temu. Paul przyznała, że ostatnio wiele przeszła, ale udało jej się dostać na debatę i jest dumna z tego, że może być pierwszą ciemnoskórą kobietą w tym miejscu.

Przed budynkiem Muzeum Historii w Gatineau, w którym odbywała się debata, zebrało się kilkudziesięciu zwolenników Maxime’a Berniera, który nie zakwalifikował się do udziału w debacie.