Na dwa tygodnie przed wprowadzeniem nowego wymogu szczepień dla większości zagranicznych podróżnych udających się do USA, administracja Bidena podała nowe szczegóły dotyczące podróży lotniczych w czasach COVID-19, w tym zwolnienia dla dzieci i nowe federalne wymogi dotyczące monitorowania kontaktów.

Od 8 listopada osoby dorosłe z zagranicy, nieimigranci, podróżujący do Stanów Zjednoczonych będą musieli być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, a wszyscy podróżni będą musieli przejść testy na obecność wirusa przed wejściem na pokład samolotu lecącego do USA , z zaostrzonymi ograniczeniami dla osób, które nie są w pełni zaszczepione.

Nowa polityka pojawia się, gdy administracja Bidena odchodzi od szerszych ograniczeń podróżowania.  Ograniczenia obowiązujące od początku 2020 r., które uniemożliwiały większości cudzoziemcom podróżowanie do Stanów Zjednoczonych z takich miejsc, jak Chiny, Indie, RPA, Brazylia i większa część Europy,  wygasną 8 listopada.

Zgodnie z nowymi zasadami osoby nieszczepione będą musiały przedstawić dowód negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego w ciągu jednego dnia od podróży, podczas gdy osoby zaszczepione będą mogły przedstawić test wykonany w ciągu trzech dni od podróży.

Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia nie będą musiały być w pełni zaszczepione, biorąc pod uwagę niespójność w globalnym wprowadzaniu szczepionek dla tej grupy wiekowej, ale dzieci w wieku co najmniej dwóch lat zostaną poddane tym samym zasadom badania na COVID-19, co ich rodzic lub opiekun.

Administracja Bidena współpracuje z liniami lotniczymi, które będą zobowiązane do egzekwowania nowych procedur w celu wyjaśnienia nowych zasad, aby mogły przygotować się do ich wdrożenia.

Linie lotnicze będą zobowiązane do weryfikowania rejestrów szczepień i sprawdzania  ich z dokumentami tożsamości. Będą również musiały upewnić się, że wykonane szczepienia znajdują się na zatwierdzonej liście Agencji ds. Żywności i Leków lub Światowej Organizacji Zdrowia. Mieszanie i dopasowywanie zatwierdzonych szczepień jest dozwolone.

Funkcjonariusze ds. kwarantanny z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom będą sprawdzać pasażerów po przybyciu do USA pod kątem zgodności, tych danych. Linie lotnicze, które nie egzekwują wymagań, mogą podlegać karom w wysokości prawie 35 000 USD za naruszenie.

Administracja ogłosiła ograniczone wyjątki od wymogu szczepień, w tym dzieci, osoby, które brały udział w badaniach klinicznych COVID-19, osoby które mają medyczne powody, by się nie zaszczepić, lub pochodzą z kraju, w którym szczepionki nie są powszechnie dostępne.

Administracja podała, że ​​nieszczepieni mieszkańcy krajów, w których wskaźnik szczepień jest niższy niż 10 procent dorosłych, mogą zostać przyjęci do Stanów Zjednoczonych na podstawie oficjalnego  listu zezwalającego na podróż w pilnych celach niezwiązanych z turystyką.

CDC wymaga również od linii lotniczych zbierania danych kontaktowych od międzynarodowych podróżnych  niezależnie od statusu szczepienia, aby ułatwić śledzenie kontaktów.