Premier Justin Trudeau przybył w środę do Waszyngtonu z ostrzeżeniem przed ustawodawstwem, które demokratyczni prawodawcy finalizują w Kongresie

Obejmuje ono ulgę podatkową na zakup pojazdów elektrycznych, której sprzeciwiają się partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych.

Trudeau podniósł te obawy podczas dzisiejszego spotkania na Kapitolu z przywódcami Izby Reprezentantów i Senatu, a w czwartek  omówi to ponownie  z prezydentem Joe Bidenem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wspomniał o nich podczas swojego pierwszego publicznego przystanku w stolicy Stanów Zjednoczonych, na publicznym forum w think-tanku Wilson Center.

Trudeau przekonywał, że planowana ulga podatkowa  jest sprzeczna z dziesięcioleciami kontynentalnej integracji sektora motoryzacyjnego; od podpisania paktu samochodowego z 1965 r. do nowej umowy handlowej Kanady USA i Meksyku.

Przesłaniem Trudeau dla Amerykanów jest to, że ulga w postaci, w jakiej jest obecnie zaprojektowana, wyrządziłaby  krzywdę krajom eksportującym samochody do Stanów Zjednoczonych – że zaszkodziłby również kontynentalnym łańcuchom dostaw i ukarałby amerykańskich pracowników, których produkty są eksportowane do montażu w Kanadzie.w.

Wskazał też na surowce  i rolę, jaką kanadyjskie kopalnie mogą odegrać w zmniejszaniu zależności Stanów Zjednoczonych od Chin w zakresie kluczowych komponentów pojazdów elektrycznych.

„Cóż może być lepszego niż to by Stany Zjednoczone polegały na swoim najbliższym przyjacielu, swoim najstarszym przyjacielu, swoim najbardziej niezawodnym przyjacielu”. – przekonywał.

Tymczasem gdy Trudeau lądował w Waszyngtonie, prezydent Biden udał się do Detroit, aby promować  nowe ustawodawstwo w jednej z fabryk pojazdów elektrycznych w stanie Michigan, która może na nim skorzystać.

Biden powiedział, że celem planowanej ustawy jest zachęcenie do zakupu „czystych pojazdów produkowanych w Ameryce, w zakładach gdzie działają związki zawodowe”. Jest to część szerszych wysiłków na rzecz ożywienia produkcji amerykańskiej w obliczu konkurencji z Chinami.

Na spotkaniu w Wilson Center Trudeau powtórzył również swoje wezwanie do globalnej ceny emisji dwutlenku węgla .

Wskazał, że to niesprawiedliwe, gdy kraje takie jak Kanada produkują aluminium o niskim śladzie węglowym, jednocześnie konkurując z krajami, które produkują takie produkty taniej ale brudniej.

Stany Zjednoczone nie mają krajowej ceny emisji dwutlenku węgla.