We wtorek grecki rząd ogłosił jedne z najbardziej radykalnych na świecie przepisów dotyczących szczepień przeciw COVID, deklarując, że wszystkie osoby powyżej 60 roku życia muszą otrzymać szczepionkę w czasie najbliższych dwóch miesięcy pod groźbą grzywny

Każdy, kto ma ponad 60 lat, kto nie podda się szczepieniu  do 16 stycznia, zostanie ukarany miesięczną grzywną w wysokości 100 euro (około 112 USD) . Pieniądze od nieszczepionych podobno trafią do greckich szpitali.

Dzięki temu posunięciu Grecja jest drugim po Austrii krajem w Europie, który narzuca obywatelom powszechny obowiązek szczepień.

Około 61 procent greckiej populacji jest „w pełni zaszczepionych”.

Mitsotakis nazwał to drakońskie posunięcie   „aktem sprawiedliwości wobec zaszczepionych” i „opłatę zdrowotną”.

Premier powiedział również, że wariant omikron „jest dla nas problemem i oznacza, że ​​musimy zachować czujność”.

 

 

„Opłata zdrowotna” Mitsotakisa pojawia się w czasie trwającego załamania gospodarczego. Według The Independent średnia grecka emerytura wynosi około 730 euro miesięcznie .

Chociaż Europa ma jeden z najwyższych wskaźników „pełnych szczepień”, wiele wysoko zaszczepionych krajów europejskich odnotowuje historyczny wzrost liczby infekcji i falę przełomowych przypadków, które zdominowały niedawne zgony z powodu COVID w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i Szwecji .