Kanadyjskie Centrum Walki z Oszustwami opublikowało listę 12 rodzajów oszustw, które najczęściej odnotowywane są w okresie przedświątecznym.

 1. Oszustwa zakupowe – podejrzane są szczególnie atrakcyjne oferty i duże obniżki, przy czym ogłoszenia przekierowują na strony, które wyglądają na prawdziwe. W efekcie można dostać produkt marnej jakości, nawet niebezpieczny dla zdrowia.
 2. Sprzedaż towarów i usług w internecie – należy zachować czujność, gdy ktoś składa ofertę i chce zapłacić wyższą cenę niż podana. Przed wysłanie produktu należy upewnić się, że kwota, którą otrzymaliśmy (np. przelewem), nie zostanie cofnięta.
 3. Kryptoinwestycje – przed zainwestowaniem zawsze warto pytać i poszukać informacji o grupie, która oferuje inwesycję, i o samym projekcie. Za pomocą narzędzia National Registration Tool (www.aretheyregistered.ca) można sprawdzić, czy firma jest w ogóle zarejestrowana.
 4. Oszustwa “uczuciowe” – oszuści grają na uczuciach, by wyciągać pieniądze. Mogą używać fałszywej tożsamości i wysyłać wiadomości z obietnicami bez pokrycia.
 5. Zakupy online – oszuści podszywają się pod sprzedawców, wystawiając na sprzedaż rzeczy, które nie istnieją. Ceny przeważnie są wyjątkowo niskie, a ogłoszenia mogą dotyczyć np. biletów na różne wydarzenia kulturalne lub sportowe, wynajmu lokalu, sprzedaży samochodu lub psa. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej umówić się na odbiór osobisty przedmiotu lub używać do płacenia karty kredytowej.
 6. Phishing – wiadomości, które wyglądają na prawdziwe i pochodzące z autoryzowanego źródła (firmy telekomunikacyjne, instytucje finansowe), mogą przychodzić jako e-mail lub SMS. W treści chodzi o uzupełnienie lub potwierdzenie danych. Wiadomość może zawierać link.
 7. Tajemniczy Święty Mikołaj – wpisy zachęcające do wysyłania prezentów mogą pojawiać się w mediach społecznościowych. Oszuści obiecują, że wyślesz jeden prezent, a w zamian dostaniesz kilka. W takim przypadku dochodzi też do kradzieży niektórych danych osobowych.
 8. Zawiadomienia o wygranych – w formie listu lub przez telefon. Oszuści zawiadamiają, że dana osoba wygrała miliony dolarów, jednak aby odebrać wygraną, musi najpierw potwierdzić swoje dane osobowe, a potem uiścić kilka opłat. (W Kanadzie w legalnych loteriach opłaty nie mogą być pobierane przed wypłaceniem wygranej, tylko są potrącane od wygranej kwoty.)
 9. Sytuacje nadzwyczajne/kryzysowe – typowe oszustwo, gdy kontaktuje się z nami osoba podająca się za członka rodziny i mówi, że szybko potrzebuje pieniędzy, zaznaczając, że całą sytuację należy utrzymać w tajemnicy. Rozmówcę można zweryfikować pytając o rzeczy, których obcy nie będzie wiedział.
 10. Karty podarunkowe – prośby o dokonanie płatności w firmie kart podarunkowych. Karty podarunkowe nie są do tego tak naprawdę przeznaczone i żadna uprawniona firma nie będzie prosić o coś takiego.
 11. Kradzież tożsamości – w przedświątecznym pośpiechu warto mieć swój portfel przy sobie, a podając numer PIN zwracać uwagę, czy nikt nie patrzy. Nie należy podawać swoich haseł i danych osobowych.
 12. Oszustwa z wykorzystaniem skradzionej tożsamości – zwłaszcza zakupy dokonane przez oszustów za pieniądze ofiary. W przypadku podejrzanych transakcji, rachunków lub otrzymania korespondencji dotyczącej odmowy lub zatwierdzenia kredytu, należy natychmiast skontaktować się z instytucją finansową, biurem kredytowym, Equifax Canada czy TransUnion Canada.

Anti-Fraud Centre jednocześnie apeluje, by zgłaszać wszystkie tego rodzaju przypadki. Można tego dokonać dzwoniąc na infolinię Centrum: 1-888-495-8501, wysyłając zgłoszenie w systemie internetowym lub kontaktując się z lokalną policją.
PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU