Kanada została pierwszym krajem, który zatwierdził roślinną szczepionkę Covifenz przeciwko COVID-19.

24 lutego Health Canada podało wiadomość o dopuszczeniu dwudawkowego preparatu kanadyjskiej firmy Medicago dla osób w wieku od 18 do 64 lat. Na razie brakuje danych, by dopuścić szczepionkę w grupie 65 plus. Z badań klinicznych, na które powołuje się agencja, wynika, że szczepionka chroni w 71 proc. przed symptomatyczną infekcją i w 100 proc. przed wystąpieniem ciężkich objawów COVID-19.

Health Canada zastrzega, że badania były prowadzone w czasie, gdy krążyło wiele wariantów wirusa, w tym również delta. Preparat okazał się skuteczny względem mutacji delta i gamma, a dane sugerują, że sprawdza się również w przypadku alfa, lambda i mu. Szczepionka wydaje się również produkować przeciwciała przeciwko wariantowi omikron, który teraz jest dominujący.

Agencja zdrowia zaznaczyła, że dopuściła szczepionkę pod warunkiem przekazywania przez producenta danych dotyczących skutków ubocznych i efektywności preparatu.

Producent preparatu, firma Medicago, tłumaczy, że Covifenz bazuje na technologii wykorzystującej w procesie produkcyjnym rośliny, które produkują niezakaźnie cząsteczki naśladujące wirusa, które zmuszając ludzki organizm do wykształcenia odpowiedzi immunologicznej. W produkcji nie są używane produkty zwierzęce. Przedstawiciel Medicago, Marc-Andre D’Aoust, mówi, że obecnie w planach jest testowanie szczepionki wśród dzieci jako dodatkowej dawki.