Kanada została pierwszym krajem, który zatwierdził roślinną szczepionkę Covifenz przeciwko COVID-19.

24 lutego Health Canada podało wiadomość o dopuszczeniu dwudawkowego preparatu kanadyjskiej firmy Medicago dla osób w wieku od 18 do 64 lat. Na razie brakuje danych, by dopuścić szczepionkę w grupie 65 plus. Z badań klinicznych, na które powołuje się agencja, wynika, że szczepionka chroni w 71 proc. przed symptomatyczną infekcją i w 100 proc. przed wystąpieniem ciężkich objawów COVID-19.

Health Canada zastrzega, że badania były prowadzone w czasie, gdy krążyło wiele wariantów wirusa, w tym również delta. Preparat okazał się skuteczny względem mutacji delta i gamma, a dane sugerują, że sprawdza się również w przypadku alfa, lambda i mu. Szczepionka wydaje się również produkować przeciwciała przeciwko wariantowi omikron, który teraz jest dominujący.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Agencja zdrowia zaznaczyła, że dopuściła szczepionkę pod warunkiem przekazywania przez producenta danych dotyczących skutków ubocznych i efektywności preparatu.

Producent preparatu, firma Medicago, tłumaczy, że Covifenz bazuje na technologii wykorzystującej w procesie produkcyjnym rośliny, które produkują niezakaźnie cząsteczki naśladujące wirusa, które zmuszając ludzki organizm do wykształcenia odpowiedzi immunologicznej. W produkcji nie są używane produkty zwierzęce. Przedstawiciel Medicago, Marc-Andre D’Aoust, mówi, że obecnie w planach jest testowanie szczepionki wśród dzieci jako dodatkowej dawki.