Postępowi konserwatyści Douga Forda zdobyli drugi raz rząd większościowy w najludniejszej prowincji kraju

NDP w Ontario  utworzy oficjalną opozycję, podczas gdy liberałowie, którzy   przed wyborami prowincyjnymi w 2018 r. byli u władzy, pozostaną na trzecim miejscu. Liderzy obu tych partii zapowiedzieli, że ustąpią.

Dziękując mieszkańcom Ontario za głosowanie, Ford skupił się w swoim zwycięskim przemówieniu na miejscach pracy i gospodarcze, temacie dominującym podczas kampanii wyborczej.

„Jeśli jesteś górnikiem na północy, który jest bez pracy, chcę, żebyś wiedział, że budujemy drogę do Pierścienia Ognia. Jeśli musiałeś martwić się o swoją pracę w  montowni samochodowej, chcę, żebyś wiedział, że inwestujemy w przyszłość sektora motoryzacyjnego w Ontario” – powiedział Ford.. „Jeśli jesteś studentem, który chce pracować w branży technologicznej, czeka tam na ciebie praca. Jeśli jesteś absolwentem z dyplomem, który nie może znaleźć pracy w swojej dziedzinie, będziesz mógł zdobyć potrzebne Ci referencje. Właśnie nad tym pracujemy”.

 

Lider Liberałów Steven Del Duca,  stracił własny okręg  Vaughan-Woodbridge, a jego partia po raz kolejny nie zdobyła wystarczającej liczby miejsc, aby zapewnić sobie oficjalny status partii.

 

Lider Partii Zielonych Mike Schreiner został ponownie wybrany w Guelph, co pozwoliło Zielonym na utrzymanie jednego posła w legislaturze.

Niezależna kandydatka Bobbi Ann Brady wygrała w  Haldimand-Norfolk z ponad 35 procentami głosów, wyprzedzając kandydatkę z PC z 30 procentami głosów.

Głosowanie zostało przedłużone, w niektórych przypadkach nawet o dwie godziny po terminie 21:00, z powodu problemów technicznych.

Ponad milion osób zagłosowało z wyprzedzeniem.

Nowe  partie konserwatywne New Blue Party i Ontario Party, z których każda miała jednego posła w poprzedniej kadencji, nie zdobyły żadnych mandatów w wyborach 2 czerwca. Obie partie koncentrują się na ograniczeniu administracji, przy czym New Blue kładzie nacisk na rozwój gospodarki i reformowanie edukacji, a Partia Ontario godsi hasło „Wolność, rodzina i wiara”.