Premier Justin Trudeau poinformował, że jego rząd chce, by parlamentarzyści rozważyli wszystkie możliwe konsekwencje proponowanej podróży na Tajwan.

Judy Sgro, przewodnicząca Kanadyjsko-Tajwańskiej Grupy Przyjaźni, powiedziała CBC News na początku tego tygodnia, że ​​grupa kanadyjskich posłów i senatorów planuje w październiku podróż na wyspę .

Istnieją jednak obawy, że może to doprowadzić do eskalacji napięć z Chinami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chiny uznają wyspę Tajwan za swoje terytorium.

Trudeau powiedział w piątek, że posłowie podejmują własne decyzje dotyczące tego, co badają ich komisje i gdzie podróżują. „Obecnie trwają ważne refleksje”, powiedział na konferencji prasowej w Les les-de-la-Madeleine, Que.

 

„Zapewnimy, że parlamentarzyści podejmując decyzję o podróży będą mieli pełen obraz konsekwencji”.
Grupa ma nadzieję odwiedzić podczas podróży zarówno Tajwan, jak i Singapur, chociaż Izba Gmin nie zatwierdziła jeszcze budżetu komisji na podróż.
Podczas wizyty Pelosi minister spraw zagranicznych Melanie Joly wezwała Chiny do deeskalacji napięć, mówiąc, że ustawodawcy często odbywają wizyty międzynarodowe i nie należy ich wykorzystywać do usprawiedliwiania organizowania ćwiczeń wojskowych.

Rzecznik Joly powiedział na początku tego tygodnia, że ​​stowarzyszenia parlamentarne i grupy przyjaźni podróżują regularnie, a ona szanuje ich niezależność.