Królowa Elżbieta, głowa państwa Kanady i najdłużej panujący brytyjski monarcha, nie żyje. Miała 96 lat.

Zmarła spokojnie w czwartek po południu w Balmoral Castle w Szkocji,ogłosił Pałac Buckingham w krótkim oświadczeniu.

„Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” – powiedział pałac, odnosząc się do syna królowej Karola, który automatycznie został królem po jej śmierci, i jego żony Camilli.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W osobnym oświadczeniu król Karol nazwał śmierć matki „momentem największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny”.

„Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, Królestwach i Wspólnocie Brytyjskiej, a także przez niezliczoną liczbę ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy podtrzymywani naszą wiedzą o szacunku  i głębokiich uczuciach, którymi królowa była tak szeroko darzona.”

Elżbieta została królową w 1952 roku, w stosunkowo młodym wieku 25 lat, i przez siedem dekad przewodniczyła Wielkiej Brytanii i krajom Commonwealth, w tym Kanadzie.

Jako monarcha Elżbieta była świadkiem głębokich zmian w kraju i za granicą, w tym upadku Imperium Brytyjskiego i dekolonizacji wielu krajów Afryki i Karaibów, a także zakończenia wrogości z irlandzkimi republikanami.

„Nie mogę cię poprowadzić do bitwy, nie daję ci praw ani nie wymierzam sprawiedliwości” – powiedziała podczas swojego pierwszego telewizyjnego przemówienia bożonarodzeniowego w 1957 roku. „Ale mogę zrobić coś innego: mogę oddać ci moje serce i moje oddanie tym starym wyspom i wszystkim narodom naszej wspólnoty”.

To poczucie obowiązku było kluczowe w jej życiu, jeszcze zanim wstąpiła na tron. W przemówieniu wyemitowanym z Cape Town w RPA w swoje 21. urodziny w 1947 r. jasno to wyjaśniła.

„Oświadczam wam wszystkim, że całe moje życie, czy to długie, czy krótkie, będę oddane  służbie wam i służbie naszej wielkiej  rodzinie, do której wszyscy należymy” – powiedziała.

Elizabeth Alexandra Mary urodziła się w Londynie 21 kwietnia 1926 roku jako pierwsze dziecko księcia Alberta i Elizabeth Bowes-Lyon, księcia i księżnej Yorku. W momencie narodzin Elżbieta zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji tronu i nie oczekiwano, że zostanie monarchą.

Ale to się zmieniło, gdy jej wuj Edward VIII abdykował w 1936 roku, aby poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Ojciec Elżbiety został królem Jerzym VI, co uczyniło Elżbietę spadkobiercą.

Mniej więcej w tym czasie Elżbieta poznała swojego przyszłego męża, księcia Grecji i Danii Filipa.

Ich ślub w londyńskim opactwie Westminster Abbey w 1947 r. był wielkim wydarzeniem, które pomogło podnieść na duchu brytyjską opinię publiczną w czasie, gdy wciąż chwiała się ona od zniszczenia II wojny światowej i kryzysu, który nastąpił po zakończeniu konfliktu.

Ponieważ Wielka Brytania ma monarchię konstytucyjną, król lub królowa są głową państwa, ale nie mają możliwości tworzenia ani uchwalania ustawodawstwa.

Królowa Elżbieta odwiedziła Kanadę 22 razy, rozpoczynając swoje królewskie tournee jeszcze jako księżniczka w 1951 roku, gdzie poznała rdzennych mieszkańców Alberty.
Prawdopodobnie jej najważniejsza misja dyplomatyczna była bliżej domu. W 2012 roku odwiedziła Belfast w Irlandii Północnej, gdzie uścisnęła dłoń Martinowi McGuinnessowi, niegdyś dowódcy Irlandzkiej Armii Republikańskiej, a ówcześnie wicepremierowi Irlandii Północnej.

Spotkanie, choć krótkie, przez wielu było postrzegane jako kluczowy moment pojednania między Brytyjczykami a irlandzkimi republikanami.

Znana tak samo ze swojego opanowania, jak z kolorowych ubrań, które nosiła, aby upewnić się, że można ją zobaczyć w tłumie, Elizabeth rzadko okazywała swoje prawdziwe emocje publicznie. W rezultacie była postrzegana przez wielu jako symbol brytyjskiej odporności.

Mimo to miała swoje mroczne lata, zwłaszcza rok 1992, który nazwała własnym „annus horribilis”. W tym roku, między innymi, rozpadły się małżeństwa trojga jej czwórki dzieci, ukazała się książka mówiąca o Dianie, a pożar zniszczył część zamku Windsor, królewskiej rezydencji, którą szczególnie sobie upodobała .

Była znana ze swojego poczucia humoru i suchego dowcipu, ale nie udzielała wywiadów.

Znana aktorka Helen Mirren zdobyła Oscara za rolę Elżbiety w filmie Królowa z 2006 roku , a także zagrała w sztuce teatralnej The Audience , opowiadającej o jej cotygodniowych spotkaniach z premierem.

Filip, który był najdłużej urzędującym małżonkiem monarchy, zmarł 9 kwietnia 2021 r. Na pogrzebie Filipa 17 kwietnia 2021 r.

Na początku lutego 2022 r. Elżbieta obchodziła 70 lat na tronie, bezprecedensowy kamień milowy dla brytyjskiego monarchy i oficjalny początek jej Platynowego Jubileuszu.

 

Karol nie zostanie koronowany? Historyk o możliwej abdykacji na rzecz Williama