Pentagon wykorzystuje ogromne, ale mało znane amerykańskie magazyny wojskowe zlokalizowane w Izraelu, by dostarczać amunicję broniącej się przed Rosją Ukrainie – informuje dziennik “New York Times” na podstawie amerykańskich i izraelskich źródeł.

Amerykańskie składy broni i amunicji w Izraelu służą do zaspokajania potrzeb wojska USA na Bliskim Wschodzie. W sytuacjach kryzysowych, korzysta z nich również armia izraelska.

Władze USA i Izraela doszły do porozumienia w sprawie przekazania Kijowowi 300 tys. zmagazynowanych tam pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm – pisze “NYT”. Amerykańscy i izraelscy urzędnicy powiedzieli gazecie, że mniej więcej połowa z nich została już przetransportowana do Europy, skąd trafi na Ukrainę. Wcześniej nie informowano o tym, że na Ukrainę kierowana jest amerykańska amunicja z magazynów w Izraelu – dodaje dziennik.

Artyleria odgrywa kluczową rolę w wojnie na Ukrainie, obie strony wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków, a wynik konfliktu może zależeć od tego komu pierwszemu skończą się zapasy amunicji – przypomina nowojorski dziennik. Ukrainie brakuje pocisków do używanej przez nią wcześniej artylerii produkcji postsowieckiej i dlatego obecnie wykorzystuje głównie działa podarowane jej przez państwa zachodnie. Jej obrona zależy więc od dostaw amunicji z Zachodu, głównie z USA – podkreśla “NYT”.

Ukraina zużywa miesięcznie ok. 90 tys. pocisków, dwa razy więcej niż łączna produkcja USA i państw zachodnich – informuje gazeta na podstawie szacunków zachodnich urzędników. Reszta potrzebnej amunicji pochodzi więc z zapasów lub jest kupowana na wolnym rynku.

By zaspokoić ukraińskie potrzeby USA sięgnęły więc po pociski składowane w dwóch wielkich magazynach amerykańskiej armii – w Izraelu i Korei Południowej. Dostawy z tych kierunków są kluczowe dla Ukrainy – zaznacza amerykański dziennik.

Do tej pory USA wysłały lub zobowiązały się do przekazania Ukrainie ponad miliona pocisków 155 mm; duża cześć tych dostaw, ale wciąż mniej niż połowa, pochodzi z magazynów w Izraelu i Korei Płd. – powiedział “NYT” pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi urzędnik amerykański.

Wykorzystywanie amerykańskich zapasów zgromadzonych w tych dwóch strategicznie położonych państwach pokazuje ograniczenia amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego – komentuje gazeta. Dodaje, że sprawa jest też delikatna z dyplomatycznego punktu widzenia, ponieważ zarówno Izrael, jak i Korea Płd. nie zgodziły się na przekazywanie Ukrainie śmiercionośnego uzbrojenia, a oba kraje są ważnymi sojusznikami USA.

Izrael konsekwentnie odmawia wysyłania uzbrojenia Ukrainie, w obawie przed reakcją Rosji, która w ramach odwetu może poprzez swoje wojska w Syrii ograniczyć izraelskie uderzenia wymierzone w stacjonujące tam siły związane z Iranem, w tym libański Hezbollah – pisze “NYT”.

Sprawa przekazania amunicji z amerykańskich zapasów została ostatecznie uzgodniona przez amerykańskiego ministra obrony Lloyda Austina i jego ówczesnego izraelskiego odpowiednika Beniego Ganca, ale wcześniej decyzję zaakceptował izraelski rząd, którym kierował jeszcze Jair Lapid – relacjonuje gazeta. Rzecznik izraelskiej armii potwierdził “NYT”, że na wniosek strony amerykańskiej “pewien sprzęt” został przeniesiony z magazynów.

Współpraca z Koreą Płd. w tej sprawie przebiegała sprawniej niż w przypadku Izraela, ale władze w Seulu nie chciały, by amunicja była przekazywana bezpośrednio Ukrainie, dlatego zastąpi inne amerykańskie zapasy, które trafią na wojnę – dodaje dziennik. Przypomina też, że jesienią USA zamówiły w Korei Płd. 100 tys. pocisków 155 mm, które ostatecznie mają trafić na Ukrainę.

Przekazywanie Ukrainie amunicji z magazynów jest przejściowym rozwiązaniem, do czasu, gdy amerykański przemysł będzie w stanie sprostać aktualnym potrzebom – zaznacza “NYT”. Nawet podczas wojny na Ukrainie, poziom strategicznych zapasów nie może spaść do niebezpiecznego pułapu; USA obiecały Izraelowi, że szybko uzupełnią składy – pisze dziennik na podstawie rozmów z urzędnikami z obu krajów.

Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder nie odniósł się do ustaleń “NYT”, przekazując w przesłanym oświadczeniu, że ze względów bezpieczeństwa “nie będzie omawiał lokalizacji czy jednostek dostarczających sprzęt i materiały” na Ukrainę. (PAP)

kw/