Dyrektor Państwowego Biura Śledczego Ołeksij Suchaczow powiedział, że środowe informacje o przestępstwach korupcyjnych “to dopiero początek”, a funkcjonariusze organów ścigania pracują nad “wieloma interesującymi materiałami”.

“Dzisiejsze zarzuty korupcyjne wysuwane przeciwko najwyższym urzędnikom to dopiero początek. Te głośne sprawy są wynikiem długiej, systematycznej pracy Biura” – napisał dyrektor Suchaczow w oświadczeniu oblikowanym przez agencję Ukrinform. – “Biuro dopiero zaczęło informować opinię publiczną o swojej walce z korupcją na najwyższym szczeblu”.

Suchaczow podkreślił, że działania biura trwały mimo wybuchu wojny, kiedy do obowiązków śledczych doszło również dokumentowanie zbrodni wojennych i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu państwa.

“Czas, kiedy można było bezkarnie okradać państwo i osłabiać jego gotowość bojową, minął już dawno” – stwierdził Suchaczow, sugerując, że “ciąg dalszy nastąpi”.

W środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Biuro Bezpieczeństwa Ekonomicznego poinformowały o rewizji w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego w związku z podejrzeniami o pranie pieniędzy i unikanie opodatkowania. Tego samego dnia Państwowe Biuro Śledcze złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (zawierania nieopłacalnych dla państwa kontraktów) przez ministra energetyki i przemysłu węglowego Ihora Nasałyka.

(PAP)

dsk/

Ihor Kołomojski to były sponsor prezydenta Zełenskiego oraz batalionów Azow.

W 1985 r. ukończył studia w Dniepropietrowskim Instytucie Metalurgicznym ze stopniem inżyniera. Po 1991 r. zaangażował się w działalność biznesową, zakładając wraz z Giennadijem Bogoliubowem spółkę Sentoza, a później Prywatbank. Obecnie swą działalność biznesową koncentruje na mediach oraz przemyśle naftowo-chemicznym. Zasiadał w radzie nadzorczej spółki Prywatbank (do nacjonalizacji w 2016 r. udziałowiec większościowy), zasiada w radach nadzorczych spółek Naftochimik Prykarpattja i Ukrnafta. Stoi również na czele holdingu mediowego Hławred, który wydaje pisma „Profil”, „Nowaja gazieta” i „Hazeta po-kyjiwśky” oraz kontroluje agencję informacyjną UNIAN i telewizję 1+1. Posiada 3-procentowe udziały w holdingu Central European Media (CME), jest członkiem jej Rady Dyrektorów. Pełni obowiązki prezesa klubu piłkarskiego FK Dnipro. Właściciel linii lotniczych UIA (ukr. МАУ).

W 2006 r. znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na Ukrainie, jego majątek szacowano wówczas na 2,8 mld USD. W 2007 r. i 2008 r. utrzymał miejsce w rankingu, a jego majątek wzrósł w ciągu dwóch lat do 6,5 mld USD.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Posiada potrójne obywatelstwo: ukraińskie, izraelskie i cypryjskie. Najczęściej przebywa w Szwajcarii. 5 października 2008 Zjednoczona Wspólnota Żydowska na Ukrainie (ukr. Об’єднана єврейська громада) wybrała go swoim nowym przewodniczącym w miejsce Wadyma Rabinowycza.