Nigeryjski rząd od ponad roku usiłuje przekonać mieszkańców kraju do nowej waluty elektronicznej  eNaira, i w tym celu ogranicza dostęp do gotówki. Kilka dni temu w nigeryjskich miastach wybuchły zamieszki. Protestujący atakowali bankomaty i blokowali drogi, sfrustrowani brakiem nowych banknotów. Ma to miejsce zaledwie kilka dni przed wyborami powszechnymi. na dodatek Rząd postanowił niedawno wymienić pieniądze na nowe.

W obliczu fatalnych wskaźników adopcji waluty cyfrowej banku centralnego  Bank Centralny Nigerii ograniczył wypłaty gotówki , aby skłonić obywateli do korzystania z cyfrowego pieniądza. Według banku centralnego  eNaira przyniesie wiele korzyści. Najważniejsze to:

Wzrost finansowej inkluzywności w postaci korzystania z usług bankowych.  Duża liczba osób w Nigerii nie ma rachunków bankowych.

Ułatwienie przekazów pieniężnych od diaspory z zagranicy. Obecnie przekazy są  realizowane za pośrednictwem międzynarodowych operatorów  (np. Western Union), a opłaty wahają się od 1% do 5% wartości transakcji. Oczekuje się, że eNaira obniży koszty przekazów pieniężnych, ułatwiając diasporze nigeryjskiej przekazywanie środków do Nigerii poprzez uzyskiwanie eNaira od międzynarodowych operatorów przekazów pieniężnych i przesyłanie ich odbiorcom w Nigerii za pomocą bezpłatnych przelewów z portfela do portfela.

Zmniejszenie szarej strefy i czarnego rynku; Nigeria ma dużą gospodarkę nieformalną, z transakcjami i zatrudnieniem odpowiadającym odpowiednio ponad połowie PKB i 80 procentom zatrudnienia. Transakcje enaira są w zasadzie w pełni identyfikowalne, w przeciwieństwie do transakcji kryptowalutowych i gotówkowych. Gdy eNaira stanie się bardziej rozpowszechniona może wzmocnić bazę podatkową. 

Nigeria uruchomiła  eNaira  jesienią 2021 r., ale niewielu Nigeryjczyków  z niego korzysta. Obecne szacunki sugerują, że mniej niż 0,5 procent Nigeryjczyków korzysta z waluty cyfrowej, gdy tymczasem ponad 50 procent Nigeryjczyków używa kryptowalut.

Jeśli chodzi o zwiększenie popularności  bank centralny zaoferował 5-procentową zniżkę na opłaty za taksówki, starając się „obniżyć cenę” korzystania z enaira. Bank Centralny Nigerii podjął już kroki w celu zakazania kryptowalut , ale teraz wydaje się, że  gotówka też nie jest bezpieczna, ponieważ wypłaty gotówki są ograniczone do 100 000 jenów (225 dolarów) tygodniowo dla osób fizycznych i 500 000 jenów (1123 dolarów) dla firm.

W oświadczeniu prezes banku centralnego Godwin Emefiele powiedział: „O ile mi wiadomo, celem jest osiągnięcie w Nigerii gospodarki w 100% bezgotówkowej”.

Zamieszki w południowo-zachodnim mieście Ibadan oraz w mieście Benin i stanie Delta w południowej Nigerii miały miejsce na kilka dni przed wyborami 25 lutego , które mają wyłonić następcę prezydenta, Muhammadu Buhari, który ustąpi po dwóch kadencjach.

Policja w stanie Delta poinformowała, że ​​„rozwydrzeni młodzieńcy/złoczyńcy w imię protestów” podpalili dwa banki i dwa pojazdy. Według rzecznika gubernatora stanu Edo, Crusoe Osagiego, w mieście Benin wybuchły protesty po tym, jak policja powstrzymała „chuliganów” przed atakiem na lokalne biuro banku centralnego. „Oszuści zaczęli wtedy atakować i niszczyć banki. Zablokowali także drogi i zmusili firmy do zamknięcia” – powiedział. Nie było bezpośrednich doniesień o ofiarach śmiertelnych lub rannych w środowych zamieszkach.

Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że zamieszki rozpoczęły się na obszarach Dupe, Mokola, Ogunpa, Apata i Iwo Road, kiedy wściekli klienci banków zaczęli protestować, ponieważ nie mogli uzyskać dostępu do swoich pieniędzy.

„Główne drogi były zablokowane, a banki, sklepy i inne firmy były zamknięte” – powiedział lokalny dziennikarz Remi Feyisipo.

 

Wiele osób pracujących w gospodarce nieformalnej i transporcie w Nigerii używa gotówki do transakcji zamiast aplikacji bankowych.

Dwa tygodnie temu zamieszki wybuchły również w największym mieście północnej Nigerii, Kano, podczas wizyty Buhari, który obiecał przyjrzeć się niedoborom gotówki i benzyny.