Firma macierzysta Facebooka i Instagrama META zapowiedziała, że przestanie udostępniać w Kanadzie treści informacyjne na swoich platformach, jeśli proponowana federalna ustawa o wiadomościach online zostanie przyjęta w obecnej formie.

Rzeczniczka Meta, Lisa Laventure, poinformowała, że firma podjęła taką decyzję, ponieważ ustawa wymaga od niej płacenia wydawcom za linki lub treści, których sama nie umieszcza w postach.

Laventure twierdzi, że tego rodzaju opłaty nie jest ani praktyczne, ani wykonalne dla Meta.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Giganci technologiczni, tacy jak Meta i Google, walczyli z proponowaną ustawą znaną jako Bill C-18, która wymagałaby od cyfrowych gigantów, takich jak Google, negocjowania umów, które zrekompensowałyby kanadyjskim mediom głównego nurtu udostępnianie linków do ich treści online lub ich cytowanie.

Duże kanadyjskie firmy medialne i federalny rząd liberalny twierdzą, że ustawa wyrówna szanse dla serwisów informacyjnych, które konkurują z gigantami technologicznymi o wpływy z reklam.

Facebook zablokował dostęp do wiadomości w Australii po wprowadzeniu podobnego prawa w 2021 r., ale  wycofał się po tym, jak rząd dokonał zmian w mechanizmie arbitrażowym w ustawie.