Premier Doug Ford mówi, że Ontario wyda więcej naszych pieniędzy na dofinansowanie  fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych Stellantis (EV) w Windsor.

„Potwierdzam, że kładziemy więcej pieniędzy na stole. Chodzi o ratowanie miejsc pracy i zapewnienie ludziom jakości życia, na jaką zasługują w południowo-zachodnim Ontario.

„To będzie okazja dla ludzi do zdobycia świetnie płatnej pracy. przynieść pewność i stabilność w tym regionie”. Burmistrz Windsor Drew Dilkens powiedział, że jest to krok we właściwym kierunku w kierunku sfinalizowania przez prowincję i Ottawę umowy dotyczącej fabryki akumulatorów, spółki joint venture pomiędzy Stellantis i LG Energy Solution (LGES), z siedzibą w Korei Południowej.

Stellantis rozpoczął budowę zakładu, który ma zostać otwarty w przyszłym roku ale w świetle niedawnej umowy w Volkswagenem i pakietu dofinansowania inwestycji w wysokości 13 mld dolarów zażądał więcej pieniędzy.
W wywiadzie dla CBC Radio’s The House , który został nagrany przed piątkowymi komentarzami Forda, minister finansów Chrystia Freeland powiedziała, że ​​w tym tygodniu odbyły się „bardzo konkretne” rozmowy z Ontario i Stellantis.

„To są pieniądze wszystkich Kanadyjczyków, więc naprawdę wypada nam jako rządowi pracować naprawdę, naprawdę ciężko, aby uzyskać dobrą ofertę. Oznacza to zapewnienie, że Ontario płaci swoją sprawiedliwą część i Ontario ma możliwości fiskalne, aby to zrobić”.

 

Analitycy twierdzą, że jednym z winowajców, który może wpływać na plany dotyczące fabryki akumulatorów Stellantis EV, jest amerykańska ustawa o redukcji inflacji, która zapewnia zachęty dla producentów samochodów do zakładania firm na południe od granicy.

 

Kwestią sporną jest również nowa fabryka Volkswagena w pobliżu St. Thomas w Ontario, która otrzymuje aż 13 miliardów dolarów pieniędzy podatników. Rząd federalny przeznaczył “jedynie” około 500 milionów dolarów na fabrykę w Windsor.