Lider Kanadyjskiej Partii Ludowej, Maxime Bernier, znalazł się wśród osób uznanych w tym tygodniu za winnych naruszenia nakazów zdrowia publicznego z czasów pandemii COVID-19 w Regina.

W dwóch orzeczeniach procesowych wydanych w czwartek sędzia sądu prowincji w Regina, Murray Hinds, skazał łącznie dziewięć osób, z których wszystkie zostały oskarżone o nieprzestrzeganie nakazu zdrowia publicznego poprzez udział w zgromadzeniu przekraczającym 10 osób, wbrew ustawie o zdrowiu publicznym. Trzy osoby zostały uniewinnione.

Procesy dotyczyły rzekomych wykroczeń podczas wieców 8 maja 2021 r. i 15 maja 2021 r. 8 maja Bernier przemawiał do tłumu w Victoria Park w Reginie podczas imprezy określanej jako „wiec na rzecz wolności”.

Obecność Berniera na wiecach w Saskatchewan spotkała się z dezaprobatą prowincjonalnych polityków obu głównych partii, a ówczesny minister zdrowia Paul Merriman nazwał to „bardzo samolubnym” i „niezwykle rozczarowującym”. NDP MLA Nicole Sarauer powiedziała, że ​​takie wiece były „ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy” i wyraziła opinię, że Bernier „ i jego retoryka nie są tu mile widziani”.

Wśród skazanych wraz z Bernierem byli były kandydat polityczny i aktywista Mark Friesen, a także Nathan Lynchuk, który był kiedyś policjantem policji w Saskatoon. Zarzuty wobec całej trójki dotyczyły wiecu z 8 maja 2021 r.