Komendant policji w Toronto przeprosił po tym, jak sfilmowano funkcjonariuszy, którzy przynosili kawę i pączki protestującym podczas propalestyńskiej demonstracji.

Pro-palestyńscy protestujący od kilku tygodni demonstrują na wiadukcie Avenue Road nad autostradą 401, czasami ścierając się z proizraelskimi kontrdemonstrantami.

Film udostępniony CP24 przez prawnika, który był obecny na proteście 6 stycznia, pokazuje funkcjonariuszy przynoszących protestującym na moście kawę i pączki z Tima Hortonsa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na nagraniu protestujący, któremu podano kawę, mówi, że policja uniemożliwiała większej liczbie protestujących przyłączenie się do demonstracji na wiadukcie, zgodziła się jednak podać zakupione dla nich napoje.

Wiadukt znajduje się w dzielnicy zamieszkanej głównie przez Żydów, a mieszkańcy okolicy uważają, że w ich odczuciu celem protestów jest po części ich zastraszenie.

W wydanym później oświadczeniu komendant Myron Demkiw nie odniósł się konkretnie do kawy, ale stwierdził, że „pojawiły się pytania” dotyczące jednej konkretnej interakcji między funkcjonariuszami a protestującym na moście.

„Bez względu na intencje, skutki wywołały niepokój i zamieszanie, za co przepraszam” – powiedział szef policji.

Komendant dodał: „Chcę wyrazić się jasno i jednoznacznie: nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa społeczności żydowskiej w naszym mieście jest niezachwiane. Robimy wszystko, co w naszej mocy w lokalizacjach, które były terenem demonstracji, aby  egzekwować prawo”.

Policja w Toronto oświadczyła w przeszłości, że chociaż będzie chronić prawo ludzi do publicznych demonstracji, nie pozwoli na protesty wokół infrastruktury krytycznej, takiej jak autostrady. Nie jest do końca jasne, dlaczego pozwolono na kontynuację protestów związanych z wiaduktem.

W niedzielę podczas odrębnego zdarzenia noworoczna impreza  burmistrz Olivii Chow na lodowisku Nathan Phillips Square została zakłócona przez inną grupę propalestyńskich demonstrantów, którzy weszli na lód i zakrzyczeli ją, gdy wypowiadała swoje uwagi.