DAVOS Premier Chin Li Qiang powiedział we wtorek, że chińska gospodarka odbiła się i poszybowała w górę, a szacuje się, że w 2023 r. wzrośnie o około 5,2%, czyli powyżej oficjalnego celu wynoszącego około 5%.

Li powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że chińska gospodarka poradzi sobie ze wzlotami i upadkami, a ogólny trend długoterminowego wzrostu nie ulegnie zmianie.

Chociaż ekspansja ta oznaczałaby znaczny wzrost w porównaniu z 2022 r., kiedy gospodarka Chin wzrosła zaledwie o 3%, nadal jest to jeden z najgorszych wyników gospodarczych kraju od ponad trzech dekad.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z wyjątkiem lat pandemii do 2022 r., kiedy wzrost Chin został zakłócony przez rygorystyczne blokady i inne ograniczenia, 5,2% to najwolniejsze tempo rocznego wzrostu w kraju od 1990 r., kiedy gospodarka rozwinęła się o 3,9% z powodu międzynarodowych sankcji po masakrze na placu Tiananmen w 1989 r .

Kraj nęka szereg problemów gospodarczych, w tym kryzys na rynku nieruchomości, rekordowe bezrobocie wśród młodych ludzi, deflacja i szybko starzejące się społeczeństwo. Międzynarodowi ekonomiści szeroko prognozują, że w tym roku wzrost gospodarczy w Chinach spowolni do około 4,5%.

„Nawet jeśli w działalności gospodarczej Chin wystąpią zwroty, ogólny długoterminowy pozytywny trend nie ulegnie zmianie” – powiedział Li. Premier jest najwyższym rangą chińskim przywódcą, który osobiście uczestniczył w forum w Davos od czasu prezydenta Xi Jinpinga w 2017 r.

Li próbował także uspokoić międzynarodowych inwestorów, którzy stają się coraz bardziej nieufni wobec trudnego otoczenia biznesowego w Chinach i spowalniającego wzrostu.

„Inwestowanie na rynku chińskim nie jest ryzykiem, ale szansą” – powiedział.

W kraju żyje około 400 milionów osób o średnich dochodach, a oczekuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba ta podwoi się do 800 milionów, powiedział Li.

Postępująca urbanizacja stworzy ogromny popyt w sektorach takich jak mieszkalnictwo, edukacja, opieka medyczna i opieka nad osobami starszymi, powiedział, dodając, że prawie 300 milionów Chińczyków zamieszkujących obszary wiejskie ostatecznie wyemigruje do miast.

Zaznaczył, że jest także duże pole do inwestycji w modernizację infrastruktury transportu miejskiego i telekomunikacji.

Li zobowiązał się także do stworzenia „pierwszej klasy” środowiska operacyjnego dla międzynarodowych przedsiębiorstw w Chinach.

„Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja na świecie, Chiny będą trzymać się swojej podstawowej narodowej polityki otwarcia, a ich drzwi będą coraz szersze” – powiedział.

Jak wynika z oświadczenia chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych , Li spotkał się w poniedziałek z prezydent Szwajcarii Violą Amherd i powiedział, że oba kraje pogłębią więzi gospodarcze i rozpoczną rozmowy w celu ulepszenia umowy o wolnym handlu .