Sąd w Calgary poparł prawo 27-letniej kobiety do eutanazji, pomimo silnego oporu ze strony jej ojca.

Spór prawny wynikał z tego, że ojciec próbował powstrzymać swoją córkę, która z nim mieszka, przed ńmiercią, argumentując, że spowodowałoby to jego ogromny smutek.

Ze względu na zakaz publikacji, tożsamość osób zaangażowanych w tę sprawę pozostaje poufna, ale w dokumentach sądowych są one określane jako M.V. dla córki i W.V. dla ojca.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W swojej decyzji sędzia Colin Feasby uznał głęboki smutek, jakiego W.V. doświadczyłby z powodu odejścia córki, ale podkreślił znaczenie prawa M.V. do podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia. “Dochodzę do wniosku, że autonomia i interesy godności M.V. przeważają nad konkurencyjnymi względami”.

Wyrok ten uchylił tymczasowy nakaz sądowy, który wcześniej powstrzymał planowaną przez M.V. eutanazję.

M.V. otrzymała zgodę na wspomagane samobójstwo w grudniu, chociaż akta sądowe nie wyszczególniają jej kryteriów kwalifikacyjnych. M.V. ma autyzm i ADHD, ale dodatkowe informacje medyczne nie zostały wyszczególnione w decyzji.

W.V. argumentował, że należy wziąć pod uwagę bezbronność jego córki i rzekomy brak zdolności do podjęcia tak istotnej decyzji.

“(Jej ojciec) mówi, że jest ogólnie zdrowa i uważa, że jej fizyczne objawy, w zakresie, w jakim je ma, wynikają z niezdiagnozowanych zaburzeń psychicznych” – napisał Feasby.

Aby możliwe było przyznanie prawa do wspomaganego samobójstwa, pacjent musi uzyskać zgodę dwóch lekarzy. M.V. początkowo skonsultowała się z dwoma specjalistami; Jeden zgodził się na procedurę, a drugi nie.

W związku z tym skonsultowano się z trzecim pracownikiem służby zdrowia, aby rozwiązać impas. Trzeci ostatecznie poparł prośbę M.V., chociaż W.V. twierdził, że   był stronniczy.