Ontario opóźnia swoją drogę do zróżwnoważonego budżetu, ponieważ ospały wzrost gospodarczy każe ustalić deficyt budżetowy na nadchodzący rok fiskalny w wysokości 9,8 miliarda dolarów.

Minister finansów prowincji Peter Bethlenfalvy przedstawiając  we wtorek nowy budżet prowincji przyznał, że czasy są trudne dla gospodarki, mówiąc, że życie rzadko było tak drogie. Mimo to jego budżet nie zawierał  nowych środków zwiększania przystępności cenowej.

“Presja związana z zarządzaniem budżetem prowincji blednie w porównaniu z presją, z jaką boryka się wiele rodzin, gdy zarządzają swoim budżetem rodzinnym w czasach, gdy wszystko kosztuje więcej” – powiedział Bethlenfalvy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“To są prawdziwe wyzwania i prawdziwe problemy prawdziwego życia i prawdziwych ludzi, zarabiania na czynsz, płacenia rachunków, kupowania artykułów spożywczych. A najlepszym sposobem, aby pomóc ludziom, jest podejmowanie właściwych decyzji. Dokonywanie mądrych inwestycji.  A przede wszystkim utrzymanie niskich kosztów ponoszonych przez ludzi”.

Deficyt na rok finansowy 2024-25 jest prawie dwukrotnie wyższy niż przewidywała prowincja w jesiennej aktualizacji gospodarczej.  Bethlenfalvy przewiduje teraz, że niewielka nadwyżka nastąpi dopiero w latach 2026-27. W latach 2025-26 deficyt ma wynieść 4,6 mld dolarów.

Budżet w wysokości 214,5 miliarda dolarów przewiduje wzrost realnego PKB o zaledwie 0,3 proc. w 2024 r., a Bethlenfalvy powiedział, że dokonał wyboru zwiększenia deficytu, a nie cięcia wydatków lub podnoszenia podatków.

“Będziemy realizować plan, który działa – wiedząc, że wyższe deficyty, w porównaniu z tym, co przewidywaliśmy w zeszłym roku, będą ograniczone w czasie, podczas gdy zwrot z inwestycji będzie odczuwalny przez dziesięciolecia” – powiedział.

Nowe środki w budżecie obejmują dodatkowe 2 miliardy dolarów w ciągu trzech lat na opiekę domową i środowiskową – w ramach której opieka jest świadczona w domu przez pielęgniarki, pracowników wsparcia osobistego i inne osoby – dodatkowe 965 milionów dolarów dla szpitali, 200 milionów dolarów na fundusz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i 120 milionów dolarów na terapie autyzmu.

Postępowo-konserwatywny rząd przeznacza również 100 milionów dolarów więcej na swój Fundusz Rozwoju Umiejętności, ponieważ ma nadzieję dosarczyć na rynek pracy rosnącą liczbą wykwalifikowanych specjalistów.

Prowincja planuje również reformę ubezpieczeń samochodowych, przeznacza też pieniądze na cztery helikoptery policyjne dla sił Greater Toronto Area, wspiera szkołę medyczną Uniwersytetu York zajmującą się szkoleniem lekarzy rodzinnych i podnosi próg kwalifikowalności do programu, który pomaga rodzinom w pokryciu kosztów energii elektrycznej.

Oprócz spowolnienia gospodarczego, dokument budżetowy wymieniał również wyższe płace w sektorze publicznym, zwiększone wydatki na infrastrukturę i ulgi podatkowe na benzynę jako powody deficytu.

Finanse Ontario po stronie dochodów również pogorszyły się od czasu ostatniego budżetu, donosi wtorkowy dokument, mówiąc, że zmniejszą się one o 7,3 miliarda dolarów w nadchodzącym roku fiskalnym, zarówno z powodu wolniejszego wzrostu gospodarczego, jak i niższych transferów podatkowych od rządu federalnego.

Budżet pokazuje, że w nadchodzącym roku dług netto prowincji wzrośnie powyżej 439 miliardów dolarów .

Liberalna krytyk finansów Stephanie Bowman zauważyła, że od czasu dojścia do władzy w 2018 r. Postępowi Konserwatyści zwiększyli dług netto o 100 miliardów dolarów  i skrytykowała rząd za to, że “udało mu się” zarówno zwiększyć zadłużenie, jak i zmnijeszyć wydatki na usługi, takie jak opieka zdrowotna.