Ponieważ producenci samochodów dążą do wprowadzenia coraz to bardziej zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, jedna z prowincji Kanady postanowiła powstrzymać tę technologię.

Kolumbia Brytyjska zaktualizowała niedawno swoją ustawę o pojazdach silnikowych, zakazując używania pojazdów wyposażonych w systemy autopilota poziomu 3. Nie chodzi tu tylko o ograniczenie korzystania z takich systemów. Prawo zabrania samego prowadzenia samochodu wyposażonego w poziom 3, niezależnie od tego, czy z niego korzystasz, czy nie.

Zaktualizowane przepisy zostały podpisane 18 marca i weszły w życie 5 kwietnia. Zabraniają one pojazdów wyposażonych w systemy zautomatyzowane poziomu 3, 4 lub 5. Jednak na tym etapie nic poza poziomem 3 nie jest dostępne do użytku publicznego. Można kupić tylko dwa pojazdy z funkcjami poziomu 3. System ten jest dostępny w Mercedesach-Benz Klasy S i EQS 2024 , który jest obecnie dopuszczony do ograniczonego użytku w Kalifornii i Nevadzie. Przy prędkościach poniżej 40 mil na godzinę na niektórych drogach pozwala kierowcom oderwać wzrok i ręce, choć muszą być gotowi do przejęcia kontroli.

Zasadniczo, jeśli masz mercedesa Klasy S lub EQS 2024 z opcjonalnym systemem Drive Pilot, powinieneś pomyśleć dwa razy przed wyjazdem do Vancouver. Jeśli zostaniesz złapany, grozi Ci grzywna w wysokości od 368 do 2000 dolarów  lub nawet sześć miesięcy więzienia. Tak.

Nie wyklucza się przyszłego wykorzystania technologii poziomu 3 w Kolumbii Brytyjskiej. W oświadczeniu dotyczącym zmian przepisów urzędnicy nazywają ją „nową i powstającą technologią transportową”, która wymaga dalszych testów i dostosowań przepisów przed powszechnym zastosowaniem.

Przypomnijmy, że Poziom 2 to częściowa automatyzacja jazdy
Oznacza to zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, czyli ADAS . Pojazd może sterować zarówno kierowaniem, jak i przyspieszaniem/zwalnianiem. Tutaj automatyka nie dorównuje autonomicznej jeździe, bo za kierownicą siedzi człowiek i w każdej chwili może przejąć kontrolę nad samochodem. Oba systemy Tesla Autopilot i Cadillac (General Motors) Super Cruise kwalifikują się do poziomu 2.

Poziom 3 to warunkowa automatyzacja jazdy
Przeskok z poziomu 2 na poziom 3 jest znaczący z technologicznego punktu widzenia, ale subtelny, jeśli nie nieistotny z ludzkiego punktu widzenia. Pojazdy poziomu 3 mają możliwości „wykrywania środowiska” i mogą samodzielnie podejmować decyzje, takie jak przyspieszanie obok wolno poruszającego się pojazdu. Ale nadal wymagają nadzoru człowieka. Kierowca musi pozostać czujny i gotowy do przejęcia kontroli, jeśli system nie będzie w stanie wykonać zadania.

Prawie dwa lata temu Audi (Volkswagen) ogłosiło, że następna generacja A8 – ich flagowego sedana – będzie pierwszym na świecie pojazdem produkcyjnym poziomu 3.  Audi A8L 2019 posiada funkcję Traffic Jam Pilot, która łączy skaner lidarowy z zaawansowaną fuzją czujników i mocą przetwarzania (oraz wbudowanymi redundancjami w przypadku awarii komponentu).