Związki zawodowe reprezentujące ponad 9 000 kanadyjskich pracowników granicznych twierdzą, że rozpoczną akcję pracowniczą do 7 czerwca, jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia z rządem.

Public Service Alliance of Canada and the Customs and Immigration Union (CIU) stwierdziły, że choć mają nadzieję uniknąć strajku lub akcji pracowniczych i wynikających z nich zakłóceń na granicach, jest już wyznaczony termin na godzinę 16:00.

„Nadal mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie, aby uniknąć strajku i wszelkich potencjalnych opóźnień na granicach Kanady” – stwierdziła w komunikacie prasowym przewodnicząca związku zawodowego Public Service Alliance of Canada, Sharon DeSousa . „Ale zegar tyka, aby liberalny rząd Trudeau mógł przystąpić do pracy nad uczciwym kontraktem dla naszych członków”.
Związki zawodowe i Rada Skarbu rozpoczęły mediację 3 czerwca, kiedy obie strony omawiają płace i inne „kluczowe kwestie” dla ponad 9 000 członków związku, którzy pozostają bez umowy od ponad dwóch lat.

Związki twierdzą, że chcą parytetu płac z innymi organami ścigania, elastycznych opcji telepracy i pracy zdalnej, lepszych świadczeń emerytalnych i silniejszej ochrony w miejscu pracy.

W 2021 r akcja rekrutacyjna personelu agencji granicznej  „prawie zatrzymała komercyjny ruch transgraniczny, powodując poważne opóźnienia na lotniskach i na granicach w całym kraju”.

Rząd twierdzi, że „w pełni szanuje” prawo pracowników do strajku, ale nielegalne działania w miejscu pracy „nie będą tolerowane” w przypadku 90 procent funkcjonariuszy służb granicznych, którzy wykonują „podstawowe usługi”.

Funkcjonariusze „muszą w dalszym ciągu zapewniać nieprzerwane usługi graniczne, aby chronić bezpieczeństwo i chronić społeczeństwa” – stwierdziła Rada Skarbu w komunikacie prasowym.

Rząd oświadczył, że jest gotowy na „ustępstwa”, ale potrzebny jest kompromis po obu stronach stołu.