Podczas spaceru na pokazie lotniczym Putin potraktował Erdogana lodami waniliowymi podaje rosyjski serwis BBC. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził rosyjski pokaz lotniczy MAKS w Żukowskim koło Moskwy, gdzie miał wiele ofert, w tym bardzo drogich. Co oferował turecki lider i czym się interesował?
Erdogan wykazał zainteresowanie zakupem najnowszego rosyjskiego myśliwca piątej generacji Su-57. „Czy to Su-57? Czy już lata?” – Erdogan zapytał prezydenta Rosji Władimira Putina podczas oglądania samochodu. „Lata” – odpowiedział. „Czy mogę to kupić?” – nadal interesował się Erdogan. „Możesz ” – powiedział Putin z uśmiechem. Wicepremier Jurij Borysow powiedział również, że Turcja wykazuje prawdziwe zainteresowanie rosyjskimi myśliwcami Su-35. Jednocześnie minister przemysłu i handlu Rosji Denis Manturow podkreślił, że Turcja zapoznaje się tylko z rosyjskimi samolotami bojowymi, jest za wcześnie, aby mówić o zakupach. Szef państwowej korporacji Roscosmos, Dmitrij Rogozin, zaproponował Erdoganowi zorganizowanie wysłania tureckiego astronauty na ISS. „Mamy dla was wspólną propozycję – zorganizowania lotu na orbitę tureckiego astronauty w rocznicę republiki. Centrum szkolenia kosmonautów jest gotowe” – powiedział Rogozin. Turecki przywódca natychmiast się zgodził.
Putin powiedział, że kolejna partia systemów rakiet przeciwlotniczych S-400 została dostarczona we wtorek na podstawie umowy z Turcją. Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że cały proces przenoszenia systemów obrony powietrznej zajmie około miesiąca. Według dyrektora generalnego koncernu Almaz-Antey, Jan Novikova 1 września rozpocznie się szkolenie armii tureckiej w obsłudze S-400, które powinno trwać do 2 stycznia przyszłego roku.
Jak podkreślił Erdogan, wokół „S-400” było „dużo plotek”, ale władze tureckie „nie zwracają na nie najmniejszej uwagi”. „Naszą współpracę w tej dziedzinie – chcemy rozszerzyć na wszystkie inne dziedziny przemysłu obronnego. Może to dotyczyć także samolotów wojskowych” – dodał.
Według Putina rosyjski gaz gazociągiem Turkish Stream zacznie płynąć do Turcji przed końcem tego roku. „Po zwiększeniu przepustowości strumienia tureckiego dostawy do Europy będą przesyłane tranzytem przez terytorium Turcji” – dodał Putin. Przypomniał także, że Rosatom buduje pierwszą elektrownię jądrową w Akkuyu w Turcji, której pierwszy reaktor chce uruchomić w 2023 r. Turcja zaprosiła też Rosjan do wspólnej eksploatacji złóż gazu wokół Cypru położonych w cypryjskiej strefie ekonomicznej, 34 km na zachód od izraelskich złóż Lewiatan.

 PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU