Dorian w Nowej Szkocji ma być huraganem 1 kategorii, co oznacza lub burzą tropikalną, że prędkość wiatru może sięgać 130 km/h. Nadciągnie nad prowincję przed południem, a czas przejścia nad Nową Szkocją meteorolodzy szacują na 12 godzin.

Karen Hutt, szefowa Nova Scotia Power, mówi, że nad siecią energetyczną będzie czuwał dodatkowy zespół wspierający złożony z techników gotowych do usuwania szkód. Część z nich przyjechała z Nowego Brunszwiku, Quebecu i Ontario. W pogotowiu będą też pracownicy leśni. Załogi rozpoczną usuwanie szkód, gdy tylko zrobi się bezpiecznie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Hutt zaznacza, że mieszkańcy prowincji powinni być przygotowani na przerwę w dostawie prądu.

W Nowym Brunszwiku meteorolodzy zapowiadają silne opady deszczu – do 50 mm w Fredericton, a do 100 mm w Saint John i Moncton. Na Wyspie Księcia Edwarda według prognoz spadnie 100 mm deszczu, a wiatry będą dochodzić do 120 km/h. Hurgan ma przejść nad P.E.I. najpóźniej w niedzielę rano. Zanim dojdzie do Nowej Fundlandii, straci na sile.

***

Krzesła ogrodowe nadal na zewnątrz? Ubezpieczyciele ostrzegają mieszkańców Nowej Szkocji, że mogą ponosić odpowiedzialność za spowodowane przez nie szkody.

Władze wzywają mieszkańców Nowej Szkocji, aby dołożyli wszelkich starań, aby ograniczyć szkody, które mogą być spowodowane przez huragan Dorian, który w sobotnie popołudnie ma dotrzeć do prrowincji.

Prognozy przewidywały, że huragan Dorian przyniesie wiatry o prędkości około 120 km/h, z podmuchami nawet do 150 km/h.

„Apelujemy, aby mieszkańcy schowali wszystko, co mogłoby latać w powietrzu – parasole, meble ogrodowe, zabawki, donice” – powiedziała Erica Fleck, urzędnik Halifax Regional Municipality. „Wszystko, co może stać się pociskiem w warunkach silnego wiatru, którego się spodziewamy”.

Centrum zarządzania kryzysowego będzie obsadzone przez całą dobę, dopóki Dorian nie przejdzie poza prowincję.

Zignorowanie tych ostrzeżeń może sporo kosztować ostrzega Amanda Dean z Insurance Bureau of Canada.„Możesz potencjalnie ponosić odpowiedzialność, szczególnie tam, gdzie wszystkie szczeble administracji rządowej, ostrzegały  przed silnym wiatrem. „Rozsądna osoba zabezpieczyłaby te przedmioty”.

„Oznacza to, że jeśli twoja trampolina uszkodzi okno  sąsiada, to obciążona zostanie twoja polisa ubezpieczeniowa – tłumaczy. – Będzie to roszczenie wobec twojej polisy ubezpieczeniowej”.