Od 15 grudnia wchodzą w życie przepisy, na mocy których pasażerowie opóźnionych samolotów będą mogli się domagać wypłaty odszkodowań. Odszkodowanie będzie przysługiwać również w przypadku, gdy lot będzie odwołany.

Już teraz Kanadyjczycy mogą wnioskować o odszkodowania, jeśli ich opóźniony lub odwołany lot miał wylatywać z Europy. Tak jest na mocy przepisów Unii Europejskiej. Skorzytała z tego Isabel Freire z Toronto, której były mąż i dwójka dzieci lecieli WestJetem z Londynu do Toronto. Samolot miał 3-godzinne opóźnienie. Freire złożyła skargę i linia zapłaciła rodzinie ponad 2500 dol. rekompensaty.

Wdrażanie kanadyjskich przepisów zaczęło się 15 lipca. Wtedy to odszkodowania zaczęły przysługiwać osobom, które nie weszły na pokład, ponieważ linia na dany lot sprzedała za dużo biletów. Dotyczyło to lotów z Kanady, do Kanady oraz krajowych. Wysokość odszkodowania sięga 2400 dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Co się zmieni 15 grudnia? Na przykład to, że duże linie, takie jak Air Canada, WestJet czy AirTransat za 3-godninne opóźnienie liczone w miejscu docelowym będą musiały zapłacić od 400 do 1000 dolarów. W przypadku małych linii kwoty będą wynosić od 125 do 500 dolarów.

Przepisy europejskie dotyczą również linii spoza Europy, które jednak wylatują z krajów europejskich lub latają po Europie (czyli nie mają zastosowania do lotów z Kanady do krajów Unii). Na mocy tych przepisów za 3-godzinne opóźnienie przysługuje odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro (równowartość od 366 do 800 dolarów). Przeważnie im dłuższy lot, tym wyższe odszkodowanie. Pasażerowie domagając się odszkodowania mogą zdecydować, które przepisy mają być stosowane w ich sprawie. Przykładowo, jeśli lot z Londynu do Toronto opóźnił się o pięć godzin, kanadyjskie odszkodowanie wyniesie 400 dolarów, a europejskie – 880 dol. Jeżeli jednak opóźnienie wydłużyło się do dziewięciu godzin, korzystniejsze będzie prawo kanadyjskie, według którego odszkodowanie w tym wypadku wynosi 1000 dol.

Europejskie przepisy są o tyle lepsze, że nie wykluczają odszkodowań w przypadku, gdy opóźnienie jest związane z czynnikiem niezależnym, takim jak zła pogoda czy usterki mechaniczne odkryte poza rutynowymi przeglądami. Opóźnienia spowodowane większością usterek mechanicznych są uznawane.