Konsul Generalny RP w Toronto Pan Krzysztof Grzelczyk oraz Zarząd Oddziału Toronto Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie mieli zaszczyt zaprosić Kolegów i Przyjaciół Stowarzyszenia na tradycyjne jesienne spotkanie, które odbyło się 22 listopada 2019 w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Toronto.

Gościem specjalnym spotkania był ppłk Marceli Ostrowski, niezwykle zasłużony kombatant II wojny światowej, który choć urodzony w Brazylii, wstąpił jako ochotnik do Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, gdzie dokonywał bohaterskich czynów latając na bombowcach w Dywizjonie 301. Odznaczony m.in. Orderem Wojennym Virtuti Militari, po wojnie, w Kanadzie, działał społecznie w polonijnych organizacjach, dając świadectwo patriotyzmu i solidarności z Polską.

Sylwetkę gościa przedstawiła red. Anna Łabieniec, współautorka biograficznej książki poświęconej ppłk Ostrowskiemu „Wyżej niż piniory”.

Było to spotkanie pełne wspomnień o życiu niezwykłym. Fotografie na ekranie i wartka narracja, w półgodzinnym odcinku dostosowanym do czasu spotkania, pokazały pełnię życia kilku pokoleń dostojnego gościa, od praojców do prawnuków, od Polski do Kanady. A przed Kanadą była brazylijska puszcza.

W puszczy były ptaki i rosły wysokie sosny, piniory, pnące się wyżej niż inne drzewa. Ppłk. Marceli Ostrowski latał wyżej niż ptaki, wyżej niż drzewa. Wyżej niż piniory.

W zasłuchaniu nikt nie przerwał znakomitej prezentacji. Pani Anna mówiła szybko aby zmieścić się w czasie, wyraźnie, po polsku. Naprawde pięknie po polsku, a potem mówił pan Marceli. Nie o sobie, lecz o innych niezwykłych i zwykłych żołnierzach, ich bohaterskich wyczynach, prowadzących do wolności, do Niepodległości. Mówił prawdziwy patriota.

Otoczony do końca spotkania, nie miał pewnie okazji wypić lampkę wina, spróbować coś ze stołu. Panu Marcelemu towarzyszył syn Chris Ostrowski.

“Dwieście lat, dwieście lat”, bo sto już za pół roku, zagrały w duecie na akordeonie i skrzypcach, panie Teresa Mazurek i Mariola Frąckowiak. Ich starannie dobrany żołnierski i wojenny repertuar wypełnił gościnne sale konsulatu do końca spotkania.

Pani Natalia Iwaszko, wicekonsul, była z nami. Jej obecność i pomoc przyczyniła się do sukcesu tego wyjątkowego spotkania.

W spotkaniu uczestniczył wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Juliusz Kirejczyk, prezes Gminy 1 Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie Józef Aleksandrowicz, z Federacji Polek w Kanadzie Iwona Bogorya i Irena Kremblewska, wielu miłych gości oraz koledzy z SIP, m.in. prezes SIPwK Kazimierz Babiarz, przewodniczący Rady SIPwK Janusz Majerski. redaktorka biuletynu SIP “New Link” Maria Świętorzecka i ja

Krystyna Sroczyńska, przewodnicząca SIP OT.