Wśród osób, które w tym roku zostały odznaczone Orderem Kanady, znalazła się Anne Dagg, znana jako “Królowa Żyraf” ze względu na zainteresowania naukowe tymi zwierzętami. Praca Dagg przez wiele lat była niezauważana aż do momentu, gdy w zeszłym roku powstał o niej film dokumentalny. Dagg zaczęła obserwować żyrafy w latach 50. i przetarła szlaki dla tych, którzy później byli znani z życia wśród dzikich zwierząt.

Dagg mieszka w Waterloo, Ont. Mówi, że zawsze ciężko pracowała, chciała robić nowe rzeczy i pisała książki o tym, o czym wcześniej nigdzie nie uczono. Przyznaje, że to niesamowite, że teraz w końcu ludzie to dostrzegli. Żyrafy fascynowały ją od dzieciństwa. Wspomina, że jej decyzja o wyjeździe do Afryki i rozpoczęciu obserwacji żyraf była uznawana za szaloną. Zaowocowała jednak jednym z pierwszych podręczników zawierających wiedzę o tym gatunku. Dagg dodaje, że w czasach, gdy prowadziła badania, kobietom w świecie nauki nie było łatwo. Jej też podcinano skrzydła.

W piątek podano nazwiska 120 osób nominowanych do Orderu Kanady. Pięć osób otrzymało najwyższy tytuł “companion”, 38 – tytuł “officer”, a 77 – “member”. Wśród wyróżnionych są politycy (m.in. były premier Stephen Harper), sportowcy (np. hokeistka Caroline Ouellette), dziennikarze (np. Phillip Crawley), naukowcy, działacze społeczni (Lorna Wanosts’a7 Williams walcząca o zachowanie języka Indian i John Amagoalik, znany jako “Ojciec Nunavutu” ze wzgledu na swój udział w tworzeniu terytorium), filantropi, twórcy sztuki (reżyser James Cameron, aktorzy Xavier Dolan i pochodzący z ludności rdzennej Johnny Nurraq Seotaituq Issaluk, współzałożyciel Cirque de Soleil Gilles Ste-Croix, producent muzyczny Brian Ahearn).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU