Według rzecznika Kanadyjskiego Kongresu Irańskiego  koniec ferii zimowych w szkołach i ograniczone możliwości podróży między Iranem a Kanadą przyczyniły się do tak dużej liczby kanadyjskich ofiar ukraińskiego samolotu, który rozbił się wkrótce po starcie z Teheranu.

Wszystkie 176 osoby na pokładzie boeinga Ukraine International Airlines Flight PS752 zginęły w środę rano, w tym 138 pasażerów podróżujących do Kanady, z których wielu było studentami, uczniami, naukowcami, lub wykładowcami powiązanymi ze szkołami w całym kraju.

„Niestety z powodu sankcji społeczność irańsko-kanadyjska nie ma wielu możliwości bezpośredniej podróży do Iranu, a te, które są dostępne, nie są tanie”, powiedział Younes Zangiabadi członek zarządu ICC.

63 zabitych było obywatelami Kanady.

Kanada zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem w 2012 r. Nie ma bezpośrednich lotów między Kanadą a Iranem, co oznacza, że ​​pasażerowie muszą korzystać z lotów przesiadkowych. Zangiabadi powiedział, że nie mieli wyboru, musieli wybrać dłuższą, ale najtańszą trasę przez Kijów.

„Większość z nich, zwłaszcza studentów, wyjechała do Iranu na ferie zimowe i właśnie wracali teraz, gdy zaczyna się szkoła” – dodał Zangiabadi.  Kanadyjczycy pochodzący z Iranu często wybierają tę porę roku, aby odwiedzić krewnych, gdy dzieci nie muszą chodzić do szkoły.

„Osobiście znam dziewięć osób, które leciały samolotem. Wszyscy polecieli na wakacje do Iranu i właśnie wracali”.

W spisie powszechnym z 2016 r. 210 405 Kanadyjczyków wymienia Iran jako swój kraj pochodzenia, ale Zangiabadi określa tę liczbę bliżej 300 000, czyli nieco mniej niż jeden procent populacji Kanady.

„Nasza irańska społeczność kanadyjska od dawna zwracała się do rządu w Ottawie o ustanowienie bezpośrednich lotów między Kanadą a Iranem” – stwierdził.

Podróż przez amerykańskie huby nie wchodzi w grę, ponieważ Iran jest jednym z krajów objętych zakazem podróży wydanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa wkrótce po objęciu urzędu w styczniu 2017 r.

Społeczność irańsko-kanadyjska w Edmonton straciła 30 osób w katastrofie.

Kanada jest popularnym miejscem studiowania dla Irańczyków
Dane zebrane przez Canadian Bureau for International Education, pokazują, że studenci z Iranu stanowią dwa procent liczby zagranicznych studentów Kanady – około 11 000.

Oprócz University of Alberta uczelnie, które potwierdziły, że ich studenci, wykładowcy lub absolwenci byli na pokładzie to:

University of Manitoba.
University of Manitoba.
University of Waterloo.
University of Windsor.
University of British Columbia.
Western University.
University of Guelph.
University of Toronto.
McGill University.
Aviron Technical Institute.
Concordia University.
Dalhousie University.
St. Mary’s University.
Langara College.

 

Katastrofa w Iranie stanowi największą  z udziałem Kanadyjczyków  od czasu wybuchu bomby  na pokładzie Boeinga 747 Air India nad Oceanem Atlantyckim u wybrzeży Irlandii w 1985 r., zabijając  329 osób na pokładzie, z czego 268 stanowili Kanadyjczycy.